Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I-2/443-122/04
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-122/04
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków


Słowa kluczowe
dostawa
marża
samochód używany


Pytanie podatnika
Czy podatnik dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia (z zerową stawka niemieckiego VAT) używanego samochodu od niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej – nie będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce - ma prawo do sprzedaży tego samochodu na zasadach określonych w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT?


W związku z pismem z dnia 20.07.2004 r. w sprawie udzielenie informacji:

„Czy podatnik dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia (z zerową stawka niemieckiego VAT) używanego samochodu od niemieckiego podatnika podatku od wartości dodanej – nie będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT w Polsce - ma prawo do sprzedaży tego używanego samochodu w kraju na zasadach określonych w art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług tzn. dokonać opodatkowania marży ?”

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z pisma podatnika wynika, że jest zarejestrowanym podatnikiem VAT UE i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje w krajach Unii Europejskiej zakupu używanych samochodów z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.

Zgodnie z art. 5 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów (pkt 1 w/w przepisu) oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (pkt 4 w/w przepisu).

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis art. 9 ust. 1 cyt. ustawy stosuje się , pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest :

a) podatnik o którym mowa w art.15 tej ustawy, lub podatnik od wartości dodanej , a nabywane towary mają służyć czynnością wykonywanym przez niego jako podatnika,

b) osoba prawna nie będąca podatnikiem , o którym mowa w pkt. 1 lit. a – z zastrzeżeniem art. 10,

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Zatem nabycie przez polskiego podatnika podatku od towarów i usług używanego środka transportu od podatnika z innego państwa członkowskiego, gdy nabyty środek transportu ma służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, jest uważane za wewnątrzwspólnotowe nabycie i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych dla tego typu transakcji.

Zgodnie jednak z art. 10 ust. 1 pkt. 4 cyt. ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje w przypadku , gdy dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1 (m.in. towarów używanych przez które rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie , inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne), w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju , jest opodatkowana podatkiemod wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 (tj. na podstawie szczególnych przepisów w zakresie marży stosowanych do towarów używanych), a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Tym samym nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie używanego środka transportu w przypadku, gdy dostawa towaru jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach. I odwrotnie w sytuacji , gdy dostawa używanego środka transportu jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów nie na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

W myśl art. 120 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie m.in. towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą , którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Powyższy przepis zgodnie z art. 120 ust. 10 w/w ustawy o podatkui od towarów i usług znajduje zastosowanie do dostawy m.in. towarów używanych , które podatnik nabył od:

a) osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej , nie będącej podatnikiem , o którym mowa w art. 15 ,

b) podatników, o których mowa w art. 15 , jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub 113,

c) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4

We wniosku przedstawiono następujące stanowisko, że „przepisy art. 15 ustawy mówiące o „podatniku” regulują wyłącznie status podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane na terenie Rzeczypospolitej Polskiej wymienione w ust. 2. Natomiast pojęcie „podatnika” zdefiniowane w art. 15 nie dotyczy podatnika podatku od wartości dodanej, bo nie jest przedmiotem regulacji ustawy (vide art. 1)”, oraz „konkludując podatnik zarejestrowany na terytorium Niemiec jako podatnik podatku od wartości dodanej nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy i tym samym w oparciu o dyspozycję art. 120 ust. 10 sprzedaż towarów nabytych od takiego podatnika może być opodatkowana na zasadach określonych w art. 120 ust. 4 ustawy”.

wyjaśniam, że :

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 26 A ( B) Szóstej Dyrektywy Rady z 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa opodatkowania (77/388/EWG) w zakresie dostaw towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków dokonywanych przez pośredników opodatkowanych, Państwa Członkowskie stosują specjalne zasady opodatkowania marży uzyskanej przez pośrednika opodatkowanego, zgodnie z następującymi przepisami. Art. 26 A (B) 2 w/w Dyrektywy stanowi, że dostawy towarów, o których mowa w ustępie 1, oznaczają dokonywane przez pośrednika opodatkowanego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków dostarczanych mu na terytorium Wspólnoty:

- przez podmiot nie będący podatnikiem, lub

- przez innego podatnika, o ile dostawa towarów dokonywana przez tego podatnika jest zwolniona od podatku na podstawie artykułu 13 (B) (c), lub

- przez innego podatnika, o ile dostawa towarów dokonywana przez tego podatnika jest zwolniona od podatku na podstawie artykułu 24 i przedmiotem dostawy są środki trwałe , lub

- przez innego pośrednika opodatkowanego, o ile dostawa towarów dokonywana przez tego pośrednika opodatkowanego podlegała specjalnym zasadom opodatkowania , przewidzianym w tym przepisie.

W przepisie art. 4 ust. 1 w/w Dyrektywy określono, że „Podatnik” oznacza każdą osobę prowadzącą niezależnie, w jakimkolwiek miejscu, jakąkolwiek działalność gospodarczą określoną w ust. 2 bez względu na cel lub wyniki tej działalności.
Odpowiedź na pytanie podatnika w świetle wyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego brzmi :

W sytuacji, gdy używany środek transportu został nabyty przez podatnika podatku od towarów i usług czynnego w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów , a następnie jest przedmiotem dostawy , art.120 ust.4 cyt. ustawy nie ma zastosowania , gdyż nie zachodzą przesłanki z art. 120 ust. 10 ustawy.

W tym przypadku podstawę opodatkowania ustala sie zgodnie z zasadami określonymi w art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że powyższe wyjaśnienie obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez podatnika pytania, w przedstawionym stanie faktycznym sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj