Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.I/2-0050/9/03
z 13 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.I/2-0050/9/03
Data
2005.05.13



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
opodatkowanie łączne małżonków
rok podatkowy
wspólność majątkowa
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
dotyczy możliwości wspólnego rozliczenia małżononków w sytuacji, gdy wspólność majątkowa nie istniała między małżonkami przez cały rok podatkowy


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2004 r., w związku z pismem Ministerstwa Finansów z dnia 28.04.2005 r. (znak: PB5/MC-033-12-103/05), dokonuje zmiany informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielonej przez Urząd Skarbowy w Mielcu pismem z dnia 10.02.2003 r. (znak: US.III-415/1/03), w następujący sposób:

Pismem z dnia 20.01.2003 r. pani Małgorzata P. wystąpiła do Urzędu Skarbowego w Mielcu o zajęcia stanowiska w kwestii wspólnego rozliczenia małżonków w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r., informując, że zawarła związek małżeński w dniu 26.12.1998 r., od lutego 2000 do 20.12.2002 r. pozostawała z mężem w rozdzielności majątkowej, po czym ustrój wspólności małżeńskiej został przywrócony. Według podatniczki przysługuje jej prawo do wspólnego rozliczenia podatku, ponieważ małżeństwo trwało przez cały rok podatkowy 2002, a w chwili rozliczenia między małżonkami istniała wspólność majątkowa.

Urząd Skarbowy w Mielcu podzielił pogląd podatniczki (informacja z dnia 10.02.2003 r., znak: US.III-415/1/03), uznając, że przywrócenie wspólności majątkowej w trakcie roku podatkowego skutkuje możliwością łącznego opodatkowania dochodów.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2002 r., małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów, przy czym małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, o ile chociażby jeden z małżonków nie osiąga dochodów (przychodów) opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie (art. 6 ust. 2 ww. ustawy). Powołany przepis formułował zatem (w świetle powołanego powyżej pisma Ministerstwa Finansów) następujące warunki wspólnego rozliczenia małżonków w 2002 r.:

  1. podleganie nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu,
  2. istnienie wspólności majątkowej i pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, którego dotyczy rozliczenie,
  3. nieosiąganie przez któregokolwiek małżonków dochodów (przychodów) opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w odrębnej ustawie,
  4. wyrażenie wniosku we wspólnym zeznaniu rocznym.

Dlatego też dla skorzystania z możliwości wspólnego rozliczenia małżonków za 2002 r. konieczne było zarówno pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, jak i istnienie wspólności majątkowej (ustawowej lub umownej) w tym okresie, nie zaś w dowolnym momencie roku podatkowego, czy też po jego zakończeniu – w chwili składania zeznania podatkowego. Przywilej wspólnego opodatkowania małżonków był zatem wyłączony w razie istnienia między małżonkami (w jakimkolwiek okresie roku podatkowego) rozdzielności majątkowej.

Pogląd zaprezentowany przez podatniczkę w piśmie z dnia 20.01.2003 r. jest zatem nieprawidłowy, tym samym ewentualne wspólne rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 r. nie było możliwe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj