Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PP 443/125/V-2/VAT2/97/RW83/U/2004
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/125/V-2/VAT2/97/RW83/U/2004
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek
grunt niezabudowany
grunty rolne
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
sprzedaż gruntów
stawki podatku
użytkowanie wieczyste
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy wysokości stawek podatku VAT w odniesieniu do:
1. sprzedaży terenów niezabudowanych przeznaczonych na cele:
- budownictwa mieszkaniowego i na cele inwestycyjne - 22% VAT,
- na cele rolne - zwolnienie z podatku VAT,
- gruntu pod zbiornikiem wodnym, który pełnił funkcję przeciw pożarowe - zwolnienie z podatku VAT,
- gruntu pod stawami rybnymi - zwolnienie z podatku VAT.
2. sprzedaży nieruchomości budowlanych zabudowanych obiektami budowlanymi pełniącymi funkcje mieszkaniowe, pod działalność rolniczą oraz działalność pozarolniczą - zwolnienie z podatku VAT.
3. przekazywania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste na cele budowlane - 22 % VAT.
4. przekazywania nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste na cele rolne - zwolnienie z podatku VAT.
5. przekazywania w użytkowanie wieczyste gruntu ze sprzedażą usytuowanych na gruncie budynków mieszkaniowych „nowych” – 22% VAT.
6. przekazywania w użytkowanie wieczyste gruntu ze sprzedażą usytuowanych na gruncie budynków mieszkaniowych stanowiących „towar używany” - zwolnienie z podatku VAT.
7. sprzedaży nieruchomości gruntowej budowlanej, oddanej w użytkowanie wieczyste jej użytkownikowi wieczystemu - zwolnienie z podatku VAT.
8. przekazywania w dzierżawę, użyczenia nieruchomości gruntowych niezabudowanych przeznaczonych na cele rolne - zwolnienie z podatku VAT.
9. przekazywania w dzierżawę, użyczenia nieruchomości gruntowych niezabudowanych przeznaczonych pod zabudowę na prowadzenie działalności pozarolniczej - 22% VAT.
10. przekazywania w dzierżawę, użyczenia nieruchomości gruntowych zabudowanych przeznaczonych na cele rolne - zwolnienie z podatku VAT.
11. przekazywania w dzierżawę, użyczenia nieruchomości gruntowych zabudowanych przeznaczonych na prowadzenie działalności pozarolniczej - zwolnienie z podatku.
12. najmu lokali użytkowych - zwolnienie z podatku VAT.
13. sprzedaży lub przekazywania w użytkowanie wieczyste gruntów, gdy towarzyszy ono dostawie budynków lub budowli przeznaczonych na prowadzenie działalności rolnej, trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli – z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów i stosuje się zwolnienie z podatku VAT dla gruntu i budynków.
14. sprzedaży lub przekazywania w użytkowanie wieczyste gruntów, gdy towarzyszy ono dostawie budynków lub budowli zabudowanych budynkami mieszkalnymi, budynkami przeznaczonymi na prowadzenie działalności pozarolniczej oraz sprzedaż lokali z ułamkową częścią gruntu - z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów i stosuje się zwolnienie z podatku VAT dla gruntu i budynków.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 20.07.2004 r. (data wpływu - 22.07.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 16.08.2004 r. (data wpływu - 17.08.2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów usług, wyjaśnia, co następuje:

Ad. pkt 1
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów, zaś zgodnie z art. 2 pkt 6 grunty są towarem.
Przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 w/w ustawy zwalnia od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają, zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane.
Zatem opodatkowaniu VAT podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zbudowane lub niezabudowane, przy czym spośród niezabudowanych jedynie te, które są gruntami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę zgodnie z planem zabudowania przestrzennego. Dokonując, więc dostawy gruntów pod zabudowę (niezależnie, na jakie cele - budownictwo mieszkaniowe, zbiornik przeciwpożarowy, inwestycje przemysłowe) należy naliczyć podatek VAT w wysokości 22% na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy. Sprzedaż pozostałych gruntów niezabudowanych będących np. gruntami rolnymi czy też leśnymi nieprzeznaczonymi w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę podlegają zwolnieniu od podatku VAT. Nadmienia się przy tym, że o charakterze tych gruntów decyduje ewidencja gruntów.

Ad. pkt 2
W świetle art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Ad. pkt 3
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym m. in. również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
W przypadku zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych na cele budowlane należy stosować stawkę 22% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ad. pkt 4
Przepis § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.).zwalnia od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.

Ad. pkt 5
W myśl § 5 ust. 7 w/w rozporządzenia obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.

Ad. pkt 6
Urząd potwierdza, iż zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu na którym posadowione są budynki mieszkaniowe, będącymi towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 w/w ustawy jest zwolnione z podatku VAT. Powyższe zwolnienie wynika z § 8 ust. 1 pkt 12 w/w rozporządzenia.

Ad. pkt 7
Opodatkowaniu podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane. Opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% podlegają dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zbudowane lub niezabudowane, przy czym spośród niezabudowanych jedynie te, które są gruntami budowlanymi lub przeznaczonymi pod zabudowę zgodnie z planem zabudowania przestrzennego. Sprzedaż gruntu uprzednio będącego w wieczystym użytkowaniu nie zwalnia podatnika od naliczenia podatku VAT.

Ad. pkt 8
Odnośnie dzierżawy gruntów przeznaczonych na cele rolnicze organ podatkowy podziela stanowisko strony. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze.

Ad. pkt 9
Odnośnie stawki VAT w przypadku dzierżawy i użyczenia nieruchomości gruntowych niezabudowanych pod zabudowę na prowadzenie działalności gospodarczej pozarolniczej urząd również nie wnosi zastrzeżeń co do wysokości stawki ustalonej przez Urząd Miejski.

Ad. pkt 10 i 11
Użyczenie jest usługą z natury swej nieodpłatną. Zatem w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT użyczenie nieruchomości gruntowych zabudowanych przeznaczonych na cele rolne jak również przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej pozarolniczej, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części. Natomiast, jeśli podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego, to wówczas w/w usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów usług.

Ad. pkt 12
Najem lokali użytkowych podlega opodatkowaniu stawką podstawową tj. w wysokości 22%.

Ad. pkt 13 i 14
Jak już zaznaczono w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem (bez względu, jakim celom one służą) lub ich części zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z podstawy nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Stąd grunt zawsze będzie opodatkowany wg stawki właściwej dla budynków, budowli lub ich części.
Zatem w przypadku, gdy przedmiotem dostawy są obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych) stawka podatku wynosi 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj