Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
US-III-443/11/S/2/2005
z 3 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-III-443/11/S/2/2005
Data
2005.03.03



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Spółka świadcząca usługi budowlane prosi o udzielenie interpretacji, czy roboty budowlane w zakresie instalacji co na terenie kościoła i plebanii należy opodatkować stawką VAT w wysokości - 7% na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku VAT, oraz czy obniżona stawka opodatkowania ma zastosowanie zarówno do generalnego wykonawcy, jak i dla podwykonawców?


Postanowienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego w złożonym wniosku z dnia 01.02.2005r wynika że: "Spółka jest czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność handlową, produkcyjną oraz świadczącym usługi budowlane we własnym zakresie, jak i z wykorzystaniem usług podwykonawców. W ramach świadczonych usług Spółka podpisała umowę na roboty budowlane w zakresie instalacji c.o. budynków kościoła. Powyższe roboty wykonywane są na terenie kościoła i plebanii, przy czym część instalowanej sieci c.o. będąca infrastrukturą towarzyszącą jest wspólna zarówno dla kościoła oraz jego plebanii. Kościół jako budynek przeznaczony do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych jest klasyfikowany według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako PKOB 1272".
Zdaniem Spółki wykonawstwo przez nią robót budowlanych w zakresie instalacji c.o. na terenie kościoła i plebanii podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT, przy czym stawka ta ma zastosowanie do głównego wykonawcy i podwykonawców.

Zgodnie z art 146 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

Zgodnie z art. 146 ust 2 ustawy o VAT, przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7%), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego (PKOB 111, 112, ex 113) i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się: - sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych;- urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę;- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków,kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z definicją "obiektów budownictwa mieszkaniowego" zawartą w art 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), poprzez takie obiekty rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111-Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania-wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej. Według PKOB budynek kościoła należy do działu 12-"Budynki niemieszkalne", grupy 127-"Pozostałe budynki niemieszkalne", klasa 1272-"Budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych". Zatem stosownie do powołanego wyżej art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT, nie zalicza się do obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Wobec powyższego, nie można stosować obniżonej 7% stawki podatku VAT w odniesieniu do robót budowlanych w zakresie instalacji c.o., realizowanych zarówno na terenie plebanii jak i budynku kościoła, mimo iż część instalowanej sieci c.o. jest wspólna. W przypadku robót budowlanych czy realizowania infrastruktury towarzyszącej (przez generalnego wykonawcę jak i podwykonawców), zarówno w budynkach mieszkalnych jak i innych obiektach budowlanych, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz innymi budynkami i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% dla budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu- stosownie do art 146 ustawy o VAT oraz 22% dla pozostałej części - w myśl art 41 ust 1 tejże ustawy.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj