Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/51/MJ/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/51/MJ/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy w opisanej sytuacji sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa -Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 12.01.2005r. (wpływ do tutejszego Urzędu dnia 17.01.2004r., uzupełnionym w dniu 11.02.2005r. i 28.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w latach 1992 - 1995 nabyli Państwo nieruchomość. W 2003r. zbyli Państwo 50% udziałów własności do tej nieruchomości. W latach 2003 - 2004 cała nieruchomość została zabudowana 4 budynkami. Cała nieruchomość została sprzedana w latach 2004 - 2005.

Zdaniem Państwa w opisanej sytuacji, nie będą Państwo zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży opisanej nieruchomości.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 :

a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d. innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości. W tej sytuacji należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego zawartych w art. 46-48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zmian.). Zgodnie z tymi zapisami, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty) jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli z mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Grunty stanowiące odrębny przedmiot własności są więc z natury swej nieruchomościami, budynki natomiast trwale związane z gruntem są częścią składową nieruchomości i nie mogą być przedmiotem odrębnej własności. Dlatego odpłatne zbycie nieruchomości oznacza zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku trwale z nim związanego.

Zatem nie rozdziela się więc sprzedaży gruntu od sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym, dlatego w rozumieniu przepisów ustawy podatkowej, jak też kodeksu cywilnego nie można traktować odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku. W związku z tym bieg terminu pięcioletniego określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowania na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową.

W opisanej sytuacji nabycie gruntu nastąpiło w latach 1992 - 1995. Nieruchomość ta została zabudowana budynkami w latach 2003 - 2004, natomiast jej zbycie nastąpiło w latach 2004 - 2005. Zatem w związku z cytowanymi przepisami sprzedaż opisanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 i nie będzie podlegała opodatkowaniu 10-procentowym podatkiem dochodowym, gdyż nieruchomość ta była własnością podatników przed okres dłuższy niż pięć lat, a znajdujące się na niej budynki nie stanowią odrębnego od gruntu przedmiotu własności i są jego częścią składową.Wobec powyższego nie ma tu zastosowania przepis zawarty w art. 28 ust. 2 i 2a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj