Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/61/MJ/05
z 21 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/61/MJ/05
Data
2005.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
akt notarialny
brak prawa do odliczenia
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku braku aktu notarialnego można skorzystać z ulgi odsetkowej?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zmian.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 21.01.2005r.(uzupełnionym dnia 11.02.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej jeżeli akt notarialny nie został jeszcze podpisany, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003r. wspólnie z mężem podpisała Pani umowę kredytu hipotecznego na zakup nowego mieszkania od developera. Przez pierwsze miesiące tj, sierpień - grudzień 2003r. spłacali Państwo same odsetki, a od stycznia 2004r. rozpoczęli Państwo spłatę rat kapitałowych oraz odsetki. Akt notarialny najprawdopodobniej podpisany będzie w 2005r. Do tej pory nie odliczali Państwo odsetek od kredytu.

Zdaniem Pani w opisanej sytuacji, nie mieli Państwo prawa odliczyć od dochodu kwot wpłaconych do banku jako spłatę odsetek od kredytu zarówno za 2003 jak i za 2004r.


Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Ulga podatkowa w postaci możliwości odpisania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych podatnika została uregulowana w art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).

Stosownie do postanowień ust. 1 powołanego artykułu, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Jednym z warunków zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu hipotecznego zawartym w przepisie art. 26 b ust. 2 pkt 4 lit. b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest fakt posiadania aktu notarialnego : w przypadku inwestycji, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3 - została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Zapłacone odsetki od kredytu mieszkaniowego można odliczyć najwcześniej w rozliczeniu rocznym za rok podatkowy, w którym nastąpi spełnienie powyższego warunku. W związku z tym w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, możliwość odliczeń od dochodu odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego uzyska Pani (po spełnieniu pozostałych warunków) najwcześniej w rozliczeniu za rok 2005 tj. rok, w którym nastąpi podpisanie aktu notarialnego.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa- Targówek stwierdza, że w świetle art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik może odliczyć od podstawy obliczenia podatku w roku, w którym zakończono inwestycję zarówno odsetki zapłacone za ten rok, jak i wszystkie zapłacone od dnia zaciągnięcia kredytu do końca roku poprzedzającego rok zakończenia inwestycji.


Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj