Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/74/AM/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/74/AM/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
dochód z najmu
działalność gospodarcza
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
Czy stratę z działalności gospodarczej można pokryć dochodem uzyskanym z najmu lokalu?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 04.02.2005 r., uzupełnionym w dniu 03.03.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , jako nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż osiąga Pan przychody z dwóch źródeł. Pierwsze źródło to przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej, drugie to przychody z tytułu najmu lokalu położonego w Warszawie - tytuł prawny do tego lokalu przysługuje Panu na podstawie zawartej z pasierbicą umowy najmu lokalu. W 2004 roku poniósł Pan stratę z działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej oraz osiągnął dochód z najmu lokalu.

Zdaniem Pana stratę z działalności gospodarczej może Pan pokryć dochodem uzyskanym z najmu lokalu.

Art. 10 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000r. , poz. 176 ze zm. ), wymienia źródła przychodu. W pkt 3 powyższego artykułu źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza, pkt 6 rozgranicza źródło przychodu z tytułu najmu , podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innego rodzaju umów o podobnym charakterze. Zatem możliwe jest uzyskiwanie dochodów z najmu przy równoczesnym prowadzeniu działalności gospodarczej o ile składnik majątku oddany pod wynajem nie jest związany z działalnością gospodarczą.
We wniosku skierowanym do tutejszego organu podatkowego podkreśla Pan , iż prowadzi działalność gospodarczą i dodatkowo wynajmuje lokal, który nie stanowi majątku spółki ( nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą). Zatem w świetle powyżej przytoczonych przepisów prawa podatkowego oraz stanu faktycznego przedstawionego przez Pana wynika, iż mamy do czynienia z dwoma różnymi źródłami przychodów , których nie należy łączyć. Składając miesięczne deklaracje podatkowe PIT-5 należy w odrębnych rubrykach wykazać wysokość uzyskanego przychodu, poniesionych kosztów oraz wysokości uzyskanego dochodu (bądź poniesionej straty) z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej . W rubryce deklaracji PIT-5 dotyczącej najmu, podnajmu lub dzierżawy należy wykazać wysokość przychodu i poniesionych kosztów oraz wysokość obliczonego dochodu (bądź poniesionej straty) osiągniętego z tytułu najmu nieruchomości nie związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą. Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w przypadku wygenerowania straty z któregokolwiek ze źródeł przychodów ( działalność gospodarcza czy też najem ), powyższą stratę można odliczyć zgodnie z art. 9 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tylko z tego źródła przychodu, z którego wystąpiła strata . Reasumując podatnik w deklaracjach miesięcznych PIT-5 w oddzielnych rubrykach wpisuje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i przychodu z najmu. W przypadku uzyskania straty z któregokolwiek źródła przychodu i równoczesnego osiągnięcia dochodu z innego źródła, podatnik zobowiązany jest do obliczenia podatku ze źródła, z którego uzyskał dochód w wysokości powodującej powstanie zobowiązania podatkowego zgodnie z art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zgodnie z art. 44 ust 1 wyżej cytowanej ustawy wpłacić w ciągu roku podatkowego zaliczkę na podatek dochodowy do właściwego urzędu skarbowego.


Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj