Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-1.443/42/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1.443/42/05
Data
2005.03.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
kurs waluty
stawki podatku
zgłoszenie celne


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością dokonała eksportu towarów. Urząd celny wyjścia dokonał potwierdzenia wywozu towarów poprzez umieszczenie na odwrocie karty 3 SAD pieczęci wskazującej datę i nazwę urzędu celnego. Po otrzymaniu potwierdzonej karty 3 SAD Spółka stwierdziła, że zgłoszenie celne zostało nieprawidłowo wypełnione. Nieprawidłowość ta spowodowana została poprzez błędne zastosowanie przeliczenia kursu walut. Spółka niezwłocznie wystąpiła o sprostowanie tego zgłoszenia do urzędu celnego i oczekuje na decyzję w tej sprawie.
Pytanie:
Dotyczy możliwości zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług w przypadku gdy zostało błędnie wypełnione zgłoszenie celne.


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 12.01.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług (ustawa z dnia 11 marca 2004 r., Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) w przypadku eksportu towarów, gdy w zgłoszeniu celnym zastosowano nieprawidłowy przelicznik walut. - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 12.01.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Firma XXX Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie dokonała eksportu towarów. Urząd celny wyjścia dokonał potwierdzenia wywozu towarów poprzez umieszczenie na odwrocie karty 3 SAD pieczęci wskazującej datę i nazwę urzędu celnego. Po otrzymaniu potwierdzonej karty 3 SAD Spółka stwierdziła, że zgłoszenie celne zostało nieprawidłowo wypełnione. Nieprawidłowość ta spowodowana została poprzez błędne zastosowanie przeliczenia kursu walut. Spółka niezwłocznie wystąpiła o sprostowanie tego zgłoszenia do urzędu celnego i oczekuje na decyzję w tej sprawie.

Pytanie Spółki dotyczy możliwości zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług w przypadku gdy zostało błędnie wypełnione zgłoszenie celne. Zdaniem Spółki może ona zastosować 0% stawkę podatku VAT w sytuacji, gdy zgłoszenie celne zawiera w/w błędy.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. eksport towarów. Zgodnie z art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu, lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu.
Aby daną dostawę uznać za eksport towaru muszą zostać spełnione łącznie 3 warunki:
1) wywóz musi nastąpić poza terytorium Wspólnoty,
2) wywóz ten musi być dokonany w wykonaniu czynności o których mowa art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT,
3) wywóz musi być potwierdzony przez urząd celny wyjścia.

Stosowanie do art. 41 ust. 4 ustawy o VAT w eksporcie towarów stawka podatku od towarów i usług wynosi 0%. Podatnik może zastosować w eksporcie towarów stawkę podatku w tej wysokości, pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium RP (art. 41 ust. 6 ustawy o VAT). Z przestawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że powyższe warunki zostały spełnione. Stanowisko Spółki w zakresie stosowania stawki 0% w eksporcie towarów, w sytuacji, gdy w zgłoszeniu celnym błędnie zastosowano przeliczenie kursu walut jest więc prawidłowe.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj