Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/17/PDI/4115-5/2005
z 6 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/17/PDI/4115-5/2005
Data
2005.04.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
korekta zeznania
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania przychodów
przychody należne


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość skorygowania nienależnych przychodów, które zostały ujęte w księdze przychodów i rozchodów w miesiesiącu marcu 2003 r. ?


Stan faktyczny:

Pani X właścicielka Pracowni Projektowej na podstawie umowy z dnia 15-12-2001 r. o prace projektowe zobowiązana była do obsługi projektowej w zakresie instalacji sanitarnych przy realizacji obiektu Y, przedmiotem umowy było m. in. wykonanie nadzorów autorskich na kwotę netto 6.696,00 zł oraz VAT 1.473,12 zł. Po wykonaniu usługi zostały w dniu 20-01-2003 r. i w dniu 07-03-2003 r. wystawione faktury sprzedaży, ostatnia z nich została ujęta w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w rejestrze sprzedaży w miesiącu marcu 2003 r. Należne zobowiązania podatkowe zostały ujęte w deklaracjach (podatku dochodowego i VAT) za miesiąc marzec 2003 roku. Nabywca nie przyjął faktur i nie podpisał ich uznając żądanie Podatniczki za bezzasadne i sprzeczne z warunkami umowy zawartej pomiędzy stronami (§ 12 ust. 6-7). Nabywca zerwał z Podatniczką umowę już w dniu 18-01-2003 r. (na mocy postanowień umowy z 15-12-2001 r. w zakresie pełnienia nadzoru autorskiego i wykonania dokumentacji powykonawczej). Strona pomimo powyższego uznała, że usługę wykonała i wystawiła przedmiotową fakturę. Wobec braku płatności skierowała sprawę do sądu. Sąd wyrokiem z listopada 2004 r., sygn. akt V GC 1156/03 uchylił w całości nakaz zapłaty i oddalił powództwo przeciwko przedmiotowej Spółce z o. o. i zasądził od Podatniczki kwotę pieniężną na rzecz tej Spółki tytułem kosztów procesowych.

Pytanie strony:

Czy należy złożyć korektę przychodów, i w którym okresie, a mianowicie czy skorygować PIT-5 od miesiąca marca 2003 r., czy tylko zeznanie roczne za 2003 r., a może uwzględnić datę wydania wyroku w przedmiotowej sprawie, tj. listopad 2004 r. i uwzględnić korektę w listopadzie 2004 r.?

Zdaniem strony, ponieważ usługa nie była wykonana, co orzekł sąd, nie istniały przesłanki do wystawienia faktury. W związku z powyższym należy skorygować przychody oraz podatek dochodowy w miesiącu listopadzie 2004 r., tj. w miesiącu, w którym zapadł wyrok Sądu (pismo z 16-02-2005 r.).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do art. 21 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem:
1) zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania (...).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, uzyskanych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.Z kolei stosownie do art. 14 ust. 1f ustawy jeżeli podatnik:
1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług nie korzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz
2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz
3) ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z odrębnymi przepisami
- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawienia w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona; w przypadku gdy zdarzenia, o których mowa w ust. 1c, nastąpiły w grudniu danego roku podatkowego, a faktury dotyczące tych zdarzeń, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione w roku następnym, za datę powstania przychodu uważa się ostatni dzień roku podatkowego, w którym miały miejsce te zdarzenia.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika iż w/w faktura z dnia 07-03-2003 r. została wystawiona bezzasadnie gdyż przedmiotowej usługi Pani nie wykonała, ponadto Spółka z o. o. odstąpiła wcześniej od zawartej z Panią umowy (zgodnie z § 13 pkt 2 o prace projektowe, którą to umowę przyjęła Pani do wiadomości, składając pod nią swój podpis). Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż wyrokiem Sąd Rejonowy w Kielcach V Wydział Gospodarczy sygn. akt V GC 1156/03 z listopada 2004 r. uchylił w całości wcześniejszy nakaz zapłaty, oddalił powództwo i zasądził od Pani na rzecz Spółki kwotę pieniężną tytułem kosztów procesowych uznając Pani roszczenia za niezasadne. Biorąc pod uwagę powyżej powołane przepisy oraz fakt, że przedmiotowe przychody były nienależne i nie powinna ich Pani ujmować w księdze przychodów i rozchodów, ma Pani możliwości skorygowania przychodów w miesiącu marcu 2003 r. co spowoduje obowiązek złożenia korekt deklaracji PIT-5 począwszy od miesiąca marca do końca 2003 r. oraz złożenia korekty zeznania podatkowego za 2003 r.

Reasumując powyższe stanowisko strony, iż stosownych korekt należy dokonać za XI 2004 r. kiedy zapadł wyrok sądu, nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj