Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.III.415/13/65/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.415/13/65/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
Czy w roku podatkowym 2005 mogę korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w przypadku gdy w 2004 roku niezasadnie korzystałem z opodatkowania w tej formie, jednakże nie wiedziałem wcześniej o tym i taką informację powziąłem dopiero w 2005 roku, tj. w dniu kiedy otrzymałem postanowienie o wszczęciu postepowania podatkowego w sprawie określenia wysokości odsetek od należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za poszczególne miesiące 2004 roku. Mając na uwadze zasadę kontynuacji wybranej formy opodatkowania nie składałem oświadczenia o wyborze formy opodatkowania na 2005 rok i nadal korzystam z tej formy opodatkowania. Czy postąpiłem prawidłowo? Nadmieniam, że prowadzę dzialalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie wykonywania usług weterynaryjnych.



Przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2005 roku, stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".
W ust. 4 - 6 tego artykułu zostały określone warunki, jakie należy spełniać, by móc skorzystać z tej formy opodatkowania. Natomiast w art. 8 tej ustawy ustawodawca wymienił okoliczności, które powodują wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu.
Zgodnie z art. 9 ust.1 wskazanej ustawy, oświadczenie (pisemne) o wyborze formy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania (na dany rok podatkowy), składają wszyscy wspólnicy tej spółki (art. 9 ust. 2 ustawy).
W świetle przytoczonej regulacji prawnej, jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działańw kierunku zmiany formy opodatkowania w terminie określonym przepisami cytowanej ustawy, czyli w terminie do dnia 20 stycznia, to należy uznać, że podatnik nadal korzysta z tej samej formy opodatkowania. Wówczas podatnik nie musi dokonywać jakichkolwiek czynności w tej sprawie. Ustawodawca ustanawia bowiem domniemanie ciągłości woli podatnika opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu, w przypadku kiedy podatnik dokonał wyboru takiej formy opodatkowania w latach poprzednich, bądź w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.
Odnosząc omawianą regulację prawną do stanu faktycznego opisanego w zapytaniu, tut. organ podatkowy zważył, co następuje:
Z akt podatkowych dotyczących spółki cywilnej..., której Pan jest wspólnikiem oraz stanu faktycznego opisanego w piśmie wynika, iż wspólnicy tej spółki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług weterynaryjnych (sklasyfikowanych w PKWiUw grupie 85.20) oraz usług związanych z chowem i hodowlą zwierząt (sklasyfikowanych w PKWiU w grupie 01.42 ), w roku podatkowym 2004 świadczyli również usługi (na rzecz Powiatowego Lekarza Weterynarii w ...) w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji (sklasyfikowane w PKWiU w grupie 74.30.11-00.00).
Taki stan faktyczny sprawy, istniejący w roku podatkowym 2004, powodował w świetle obowiązującego w tym okresie stanu prawnego, iż świadczenie tego typu usług, tj. usług w zakresie badań i analiz składu i czystości substancji (74.30), pozbawiało Podatnika możliwości skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wynikało to wprost z przepisu art. 8 ust. 1 pkt 3 lit.e ustawyo zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który stanowił, iż świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy powoduje wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu.
Oznaczało to, że wspólnicy spółki cywilnej ..., w roku podatkowym 2004, niezasadnie korzystali z opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczejw formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W związku z powyższym, aby skutecznie można było opodatkowywać osiągane w 2005 roku przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, na zasadach określonych w rozdziale 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym należało złożyć w terminie do dnia 20 stycznia 2005 roku pisemny wniosek lub oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (patrz art. 9a ust. 1 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Nie dopełnienie tej czynności we wskazanym terminie powoduje, że do podatnika mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych .
Jednakże z uwagi na fakt, iż w protokole z kontroli podatkowej przeprowadzonej w dniach 9 - 20 grudnia 2004 r. (podpisanym w dniu 29 grudnia 2004 r.) - w związku z dyspozycją wynikającą z art. 290 § 3 Ordynacji podatkowej - nie zwarto oceny prawnej sprawy będącej przedmiotem kontroli oraz, że do dnia wydania niniejszej interpretacji nie zostało zakończone postępowanie podatkowe w zakresie określenia wysokości odsetek od części nie zapłaconychw terminie płatności zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za poszczególne miesiące 2004 roku, mając na względzie przepis art. 121 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej oraz okoliczności, iż Podatnik nie był świadomy tego, że w 2004 roku nie może opłacać ryczałtu ewidencjonowanego, należy uznać, że Podatnik w 2005 roku może korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W świetle powyższego, tut. organ podatkowy podziela stanowisko Pana zawarte w piśmie z dnia 29 marca 2005 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj