Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-5/05/BKJ-20440
z 7 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-5/05/BKJ-20440
Data
2005.04.07



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
akcja
nabycie
obrót
proporcja
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Ujęcie w mianowniku proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2-9 ustawy od towarów i usług obrotu z tytułu zbycia akcji spółki matki za wynagrodzeniem.


Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Spółka posiadała akcje Spółki matki. Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Spółki matki, działając na podstawie art. 359 § 1 i 2 Kodeksu Spółek Handlowych oraz § 10 statutu Spółki, podjęto uchwałę o nabyciu akcji własnych od akcjonariusza za jego zgodą w celu dobrowolnego ich umorzenia. Zbycie i umorzenie akcji następuje za wynagrodzeniem. Zgodnie z pismem Spółki sprzedaż akcji została zaklasyfikowana jako usługi pośrednictwa finansowego – wg. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług symbol 65.23. Działalność Spółki nie obejmuje profesjonalnego obrotu papierami wartościowymi. Czynność opisana w pismie Spółki wystąpiła raz.

Zdaniem Spółki czynność zbycia akcji spółki matki w celu ich umorzenia jako finansowa transakcja sporadyczna nie powinna być brana pod uwagę przy ustalaniu proporcji o której mowa w art. 90 ust. 2 – 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U.Nr. 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług .

W myśl unormowań art. 90 ust. 1 – 4 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Natomiast na podstawie art. 90 ust. 6 ustawy o VAT do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

W pozycji 3 załącznika numer 4 ujęto "usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex 65-67) z wyłączeniem:

1.działalności lombardów, z wyjatkiem usług świadczonych przez banki,

2.usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3.usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20)

4.usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU 67.20.10-00.20,-00.30), z wyjatkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalnosci ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działajace w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5.usług ściągania długów oraz faktoringu,

6.usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy

7.usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8.transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9.transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości

Korzystają one zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W ustawie brak jest definicji pojęcia „sporadycznie”. Chcąc zastosować wyłączenie wynikające z art. 90 ust. 6 ustawy dokonać należy oceny czy czynności wykonywane są sporadycznie. Możliwe jest przy tym odwołanie się do słownikowego znaczenia słowa sporadycznie. Słowo sporadycznie wywodzi się z gr. sporadikós "rozproszony" od sporás "jp." Sporadyczny oznacza zdarzający się, występujący czasami, nieregularnie, nieczęsto, przypadkowo, trafiający się tu i ówdzie, pojedynczo (por. Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, Władysław Kopaliński, Wyd. Muza, 2000r.).

Mając na uwadze powyższe, zdaniem tutejszego Organu, na podstawie cytowanego wyżej art. 90 ust. 6, obrotu uzyskanego z tytułu transakcji zbycia akcji na rzecz spółki matki w celu ich dobrowolnego umorzenia nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w ust. 3 artykułu 90 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług z uwagi na sporadyczność opisanej transakcji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj