Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kłobucku
NUS-MOP/443-3/05
z 11 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-MOP/443-3/05
Data
2005.04.11



Autor
Urząd Skarbowy w Kłobucku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja


Słowa kluczowe
adres
dostawa wewnątrzwspólnotowa
faktura


Pytanie podatnika
Dot. podania na fakturach adresu zarejestrowania nabywcy.


W przedstawionym stanie faktycznym podatnik dokonuje dostawy towarów dla firm z Hiszpani. Na fakturze sprzedaży z dnia 29 listopada 2004r. Nr 02/11/2004 oraz z dnia 3 stycznia 2005r. Nr 01/01/2005 został wpisany adres zgodny z podanym w kontrakcie tj. Maderas Arraetxe Sl. Industrialdea nr 13. 31870 LEKUNBERRI Navarra (Hiszpania). Z Biura Wymiany Informacji o VAT Ośrodka Zamiejscowego w Koninie podatnik uzyskał informację, że firma Maderas Arraetxe Sl Numer VAT B31563836 zarejestrowana jest pod adresem Bide-alde s/n, 31-754 Goizueta. Navarra.

W tej sytuacji podatnik uważa, że na fakturach należy również umieszczać adres rejestracyjny.

Przepis art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie z § 30 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 971) w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego - jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze - faktury stwierdzające dokonanie tych czynności powinny zawierać dane określone w § 12 tego rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Natomiast § 12 ust. 1 ww. rozporządzenia stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT""; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonywanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Jak wynika z powyższego, przepisy nie precyzują jak postępować w przypadku gdy istnieje sprzeczność między adresem kontrahenta podanym w kontrakcie, a adresem pod którym jest zarejestrowany jako aktywny podatnik VAT. Wolą kontrahenta może być, że towary i faktury trafiać będą pod inny adres (np. oddziału) niż adres pod którym firma ta jest zarejestrowana. Jednakże kwestie te winny być wyjaśnione w kontrakcie. Tam też winien znaleźć się adres do przesłania lub doręczeń. Posługując się oficjalną nazwą z właściwego rejestru należy się również posługiwać prawidłowym adresem, który został wskazany w rejestrze. Z wymienionych wyżej przepisów wynika, że oficjalny adres nabywcy winien być umieszczony na fakturze każdorazowo, a inne adresy (np. do doręczeń) nie są jej obligatoryjnym elementem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj