Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436/5/2005/BAP
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436/5/2005/BAP
Data
2005.03.09



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynność wniesienia do spółki aportu w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa celem pokrycia nowych udziałów w pondoszonym kapitale zakładowym.


W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wnosi ona do spółki X wkład niepieniężny w postaci aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa celem pokrycia nowych udziałów w podnoszonym kapitale zakładowym spółki X. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż czynność wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Jednocześnie Spółka argumentuje, iż czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, powołując się na art. 2 pkt 4 ustawy z dn. 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 poz. 959 ze zm.), zgodnie z którym podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Stanowisko to zasługuje na uznanie jedynie w części dotyczącej niepodlegania podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności wniesienia aportu do spółki prawa handlowego, zaś uzasadnienie tej tezy jest błędne. Art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Przedstawiona przez Spółkę czynność wniesienia aportu na pokrycie udziałów w podnoszonym kapitale zakładowym nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem, w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem.

Jednakże należy zauważyć, iż sama czynność wniesienia aportu jest czynnością czysto techniczną - wtórną do faktu zwiększenia majątku spółki. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany. Za zmiany umowy spółki zgodnie z art. 1 ust. 3 uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia majątku (forma pieniężna bądź forma aportu) – zgodnie z ustawą Kodeks spółek handlowych decydują o tym wspólnicy w umowie spółki.

Podstawą opodatkowania w przypadku zmiany umowy spółki jest wartość, o jaką został zwiększony majątek, stawka podatku od tej czynności wynosi 0,5% (art. 6 pkt 8 lit. b oraz art. 7 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W związku z powyższym czynność wniesienia aportu nie będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ale jeśli będzie ona wynikiem podwyższenia kapitału, to powstanie obowiązek podatkowy z tytułu tego podwyższenia. Należy zwrócić uwagę, że w tej sytuacji obowiązek powstanie jedynie po stronie spółki, której kapitał ulega podwyższeniu, czyli, w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym, po stronie spółki X.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj