Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PB1/415-2/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB1/415-2/05
Data
2005.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nieruchomości
odpisy amortyzacyjne
pozarolnicza działalność gospodarcza
środek trwały
udział
współwłasność


Pytanie podatnika
Czy wartość udziałów w nieruchomości służących wyłącznie do prowadzenia w nich pozarolniczej działalności gospodarczej jest dla Pana podstawą do wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych i dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszty uzyskania przychodów.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 11 stycznia 2005 roku (wpływ 18 stycznia 2005 roku ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w związku z wątpliwościami powstającymi na tle czy wartość nabytych udziałów w nieruchomości jest dla Pana podstawą do wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych i dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszty uzyskania przychodów, w sytuacji zakupu udziałów w nieruchomości przez współmałżonków

postanawia

ocenić stanowisko Strony wyrażone w przedmiotowym wniosku jako prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Na podstawie aktu notarialnego Repertorium A nr: …/2004 z dnia 28 października 2004 roku wszedł Pan w posiadanie udziałów w 80/960 części własności zabudowanej nieruchomości położonej w … przy ul. ….. Udziały we współwłasności zakupił Pan jako współwłaściciel z żoną … za kwotę 390.000 zł. Stanowią one wartość nieruchomości składającej się z lokalu użytkowego oraz piwnicy, służących do prowadzenia w nich działalności gospodarczej. Część należności w kwocie 90.000zł zapłacił Pan z posiadanych własnych środków finansowych a resztę w kwocie 300.000 zł uregulował Pan zaciągniętym na ten cel kredytem bankowym.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarł Pan pytanie następującej treści: - czy wartość udziałów w nieruchomości służących wyłącznie do prowadzenia w nich pozarolniczej działalności gospodarczej jest dla Pana podstawą do wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych i dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych, stanowiących koszty uzyskania przychodów.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zdaniem Pana udziały, na podstawie których nabył Pan wspólnie z żoną prawo do pomieszczeń (nieruchomości) służących wyłącznie do prowadzenia przez Pana w nich działalności gospodarczej powinny być amortyzowane na zasadach ustalonych przez przepisy podatkowe dla innych pomieszczeń (nieruchomości użytkowych).

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej na podstawie art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia. Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W oparciu o ust. 11 cytowanego art., w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

W świetle powyższego, w ocenie organu podatkowego, ma Pan prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od zakupionych udziałów we współwłasności nieruchomości (z wyłączeniem gruntu) wykorzystywanej przez Pana wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą a dokonane odpisy stanowią koszty uzyskania przychodu.

Odpowiedzi udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie z dnia 11 stycznia 2005 roku (wpływ 18 stycznia 2005 roku ) i stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Zgodnie z art.14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia Stronie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj