Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB2/415/78/03/DZ
z 31 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/415/78/03/DZ
Data
2003.10.31



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
stawka amortyzacyjna
środek trwały


Pytanie podatnika
Jak wygląda obniżenie stawki amortyzacyjnej na samochód przy zmianie formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 18.09.2003 r. informuje, że zgodnie z art. 22i, ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zmianami) podatnicy mogą dowolnie obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych co oznacza, że stawka amortyzacyjna może być obniżona nawet do zera. Obniżenie stawki amortyzacyjnej powinno nastąpić nie później niż w momencie dokonania pierwszego w danym roku odpisu amortyzacyjnego. Z uwagi na to, że w 2003 r. był Pan opodatkowany na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego i zgodnie z art. 15, ust. 1 ww ustawy zobowiązany był Pan do prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i od początku roku stosował Pan indywidualną stawkę amortyzacyjną w wysokości 40% (zgodnie z oświadczeniem z dnia 29.10.2003 r.) to stawkę tą zobowiązany jest Pan stosować do końca bieżącego roku. Od 1 stycznia 2004 r. zmieniając formę opodatkowania na zasady ogólne, jeżeli przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ulegną zmianie, będzie Pan mógł obniżyć stawkę amortyzacyjną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj