Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzegu
PP-443-IN-31-AK-05
z 19 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-IN-31-AK-05
Data
2005.04.19


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Brzegu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
faktura korygująca
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Zastosowanie kursu EURO do przeliczenia faktury korygującej.


Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa - Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.( zwanej dalej ordynacją podatkową ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - zgodnie z art. 14a § 4.

Pismem z dnia 24.03.2005r wystąpił Pan do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem dotyczącym zastosowania kursu euro do faktury korygującej.
Z przedstawionej w piśmie sytuacji wynika, że zakupił Pan we włoskiej firmie C. Spa skóry meblowe, a transakcja ta została potwierdzona fakturą z dnia 17.03.2005r. Należność została obliczona w euro. W trakcie przyjmowania skór do magazynu stwierdził Pan brak pewnej ilości towaru. Po uwzględnieniu reklamacji przez ww. firmę otrzymał Pan fakturę korygującą z dnia 21.03.2005r z ceną wyrażoną również w euro.
W związku z powyższymi okolicznościami formułuje Pan stanowisko, że należność z faktury korygującej wyrażona w euro winna być przeliczona według średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury pierwotnej tj. z dnia 17.03.2005r.

Działając na podstawie wyżej cytowanego art. 14a § 1 ordynacji podatkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu wyjaśnia co następuje:

Stosownie do treści § 37 rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania miektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, w przypadku nabycia towarów w handlu wewnątrzwspólnotowym, przy wystawieniu faktury wewnętrznej należy dokonać przeliczeń na złote według kursu NBP wyliczonego i ogłoszonego na dzień wystawienisa faktury przez zagranicznego kontrahenta, pod warunkiem, że jest ona wystawiona w terminie.

W przypadku uznanej reklamacji i otrzymania faktury korygującej należy przyjąć kurs waluty z dnia wystawienia przez dostawcę faktury pierwotnej.

Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj