Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1066/04
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1066/04
Data
2005.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
funkcjonariusz państwowy
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy przedmiotowe świadczenia korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Stan faktyczny:

Funkcjonariuszowi celnemu przeniesionemu do pełnienia służby w innej miejscowości - na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej - przyznaje się lokal mieszkalny, tymczasową kwaterę lub równoważnik pieniężny. Mając powyższe na uwadze funkcjonariuszom znajdującym się w takiej sytuacji pracodawca wynajął na wolnym rynku lokale mieszkalne i pokrywa koszty z tym związane. Koszty najmu przekraczają kwotę 500zł miesięcznie. Ponadto niektórym funkcjonariuszom wypłacany jest z tego tytułu równoważnik.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do zapisu art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń,(...).

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników, z zastrzeżeniem ust. 14, w:

  1. hotelach pracowniczych,
  2. kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym zwolnienie to nie będzie miało jednak zastosowania, gdyż pracodawca nie ponosi świadczeń z tytułu zakwaterowania funkcjonariuszy w hotelu pracowniczym czy kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania lecz w tym celu wynajmuje lokale mieszkalne „na wolnym rynku”.

Ponadto, w myśl art. 21 ust. 1 pkt 77 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolne od podatku dochodowego są równoważniki pieniężne za brak kwatery, wypłacone: funkcjonariuszom Policji i Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu oraz strażakom Państwowej Straży Pożarnej - do wysokości nieprzekraczającej kwoty 2.280 zł, korzystają zwolnienia od podatku dochodowego.

Mając na uwadze wyżej powołane unormowania prawne równoważnik pieniężny za brak kwatery wypłacany funkcjonariuszom celnym na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 lipca 1999r. o Służbie Celnej (Dz.U. z 2004r. Nr 156, poz. 1641) nie może z uwagi na brak wyraźnego zapisu ustawowego korzystać ze zwolnienia od opodatkowania.

Reasumując w stanie prawnym obowiązującym w 2004r. świadczenia otrzymane przez funkcjonariuszy celnych przeniesionych do pełnienia służby w innej miejscowości z tytułu zakwaterowania podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych tj. jak ze stosunku służbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj