Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZF/415-87/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZF/415-87/05
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dotacja
koszt
księga przychodów i rozchodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług pralniczych, opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). Posiadamy status zakładu pracy chronionej. Z PFRON-u otrzymujemy dofinansowanie ( w okresie I-IV 2004 r. były to dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, od V 2004 r. są to dofinansowania z tytułu podnoszenia podwyższonych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych. Proszę o wyjaśnienie czy otrzymane dofinansowanie powinno być księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w momencie otrzymania dofinansowania na rachunek bankowy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3-§ 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu w odpowiedzi na wniosek złożony w dniu 16.02.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione przez Panią stanowisko w zakresie ewidencjonowania w 2004 r. w podatkowej księdze przychodów i rozchodów otrzymanego dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.02.2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Sierpcu Pani wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług pralniczych, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Zakład posiada status zakładu pracy chronionej. Z PFRON-u otrzymywała Pani dofinansowania: w okresie od I-IV 2004 r. dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, a od V 2004 r. były to dofinansowania z tytułu ponoszenia podwyższonych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych. W związku z powyższym wystąpiła Pani z zapytaniem czy otrzymane dofinansowanie w 2004 r. powinno być ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w momencie jego wpływu na rachunek bankowy?We wniosku zajęła Pani stanowisko, iż w momencie otrzymania dofinansowania na rachunek bankowy nie powinna Pani dokonywać żadnego księgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (jest to przychód wolny od podatku), natomiast ewentualne wydatki, których koszt zostanie sfinansowany otrzymanym dofinansowaniem, w momencie ich ponoszenia nie powinny stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2004 r., wolne od podatku dochodowego są dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a-47c i 48.

Stosownie natomiast do przepisu przejściowego zawartego w art. 14 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 47 b i 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się w zakresie i na zasadach dotychczasowych do dnia 31 grudnia 2004 r. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004 r., stosuje się odpowiednio.

Biorąc pod uwagę powyższe w podatkowej księdze przychodów i rozchodów nie należy ewidencjonować otrzymanych dotacji po stronie przychodów, a wydatków bezpośrednio sfinansowanych z tych dochodów nie należy ujmować po stronie kosztów.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią we wniosku i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia opisywanego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się na piśmie. Powinno ono zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj