Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PP-1-005/57/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1-005/57/05
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
obrót
odliczenie podatku od towarów i usług
proporcja
sprzedaż akcji
współczynnik


Pytanie podatnika
Czy dochody z tytułu sprzedaży aktywów finansowych oraz odsetek od lokat bankowych są wliczane do wartości obrotu, o którym mowa w art. 90 ustawy o VAT?


Podatnik zainwestował środki pieniężne w lokaty bankowe oraz zakupione poprzez biuro maklerskie papiery wartościowe. Po pewnym czasie podatnik wycofał aktywa z lokat bankowych oraz dokonał sprzedaży akcji. Zdaniem podatnika dochodów z tytułu sprzedaży aktywów finansowych oraz odsetek od lokat bankowych nie wlicza się do wartości obrotu, o którym mowa w art. 90 ustawy o podatku VAT, który służy do obliczenia proporcji wykorzystywanej do częściowego odliczenia podatku naliczonego.
Organ podatkowy stwierdza, że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

W art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U Nr 54, poz. 535) wprowadzono regulacje prawne dotyczące częściowego odliczania podatku naliczonego. Zgodnie z ogólną zasada określoną w ust. 1 tego przepisu w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest zobowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W sytuacjach, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Proporcję tą ustala się jako udział:
- rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,
- w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Określenie omawianej proporcji na dany rok dokonywane jest na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzednim. Do obliczania proporcji nie uwzględnia się obrotu z tytułu dostawy towarów i usług wymienionych w art. 90 ust. 5 - 6 cyt. na wstępie ustawy. Wlicza się natomiast kwoty otrzymanych dotacji (subwencji) związanych z dostawą lub świadczeniem usług.

W świetle powołanych przepisów do ustalenia obrotu dla potrzeb ustalenia proporcji odliczenia podatku naliczonego należy przyjąć tylko te obroty, które wynikają z prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku VAT. Wyjątkiem jest obrót uzyskany z tytułu:
1. dostawy środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, które były używane przez podatnika do prowadzenia działalności go gospodarczej,
2. transakcji dotyczących nieruchomości, w zakresie w jakim wykonywane są sporadycznie,
3. obrotu uzyskanego z tytułu usług wymienionych w zał. nr 4 poz. 3, czyli usług pośrednictwa finansowego, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

W związku z powyższym odsetek od lokat bankowych oraz przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży akcji nie wlicza do obrotu służącego do ustalenia proporcji odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 90 cyt. ustawy, pod warunkiem, że przychody z tego tytułu są osiągane sporadycznie. W przypadku gdy przychody z tytułu inwestowania w instrumenty finansowe stają się bezpośrednim i stałym elementem prowadzonej działalności, nie może mieć zastosowania wyłączenie przewidziane dla sporadycznych transakcji finansowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj