Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1421/04/CIP/01
z 9 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1421/04/CIP/01
Data
2004.09.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
cena
kurs waluty
podatek od towarów i usług
transakcja


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem o wpływ, w świetle przepisów ustawy o VAT, realizowanych transakcji zabezpieczających na zakres odliczenia podatku VAT naliczonego, w tym również na wartość współczynnika wykorzystywanego dla potrzeb określenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.
Zdaniem Podatnika, wykorzystanie przedmiotowych transakcji zabezpieczających nie ma wpływu na zakres odliczenia podatku VAT naliczonego. W opinii Podatnika również wykorzystanie instrumentów zabezpieczających nie ma żadnego wpływu na kalkulację współczynnika wykorzystywanego dla potrzeb określenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.
Realizacja transakcji zabezpieczającej, niezależnie od wyniku, nie wiąże się z powstaniem jakiegokolwiek podatku należnego VAT bądź sprzedaży zwolnionej po stronie podatnika. Nie wiąże się też z żadnymi innymi konsekwencjami w zakresie VAT dla Podatnika.


Stan faktyczny:

Podatnik realizuje szereg transakcji zabezpieczających, których jedynym celem jest zabezpieczenie przed nie dającym się przewidzieć ryzykiem wahań kursów walutowych lub ryzykiem wahań cen zakupu/sprzedaży towarów /m.inn. z wykorzystaniem kontraktów terminowych typu forward, swapów walutowych, itp./. Stosowanie instrumentów zabezpieczających ma stosunkowo szeroką skalę i dotyczy znacznej liczby realizowanych transakcji.

Przedmiotowe transakcje dokonywane są z podmiotami mającymi siedzibę w Polsce oraz z podmiotami zagranicznymi mającymi siedzibę w państwach członkowskich Unii Europejskiej /będącymi zarejestrowanymi podatnikami VAT w tych krajach/, bądź w państwach nie należących do Wspólnoty Europejskiej /nie będącymi zarejestrowanymi podatnikami VAT w żadnym z krajów Wspólnoty Europejskiej/.

Omawiane transakcje zabezpieczające mają charakter kompleksowy i każda z nich rozpatrywana jest w ujęciu całościowym t.j. podatnik nie ujmuje danej transakcji zabezpieczającej w rozbiciu na odrębnie dokonywaną transakcję kupna oraz transakcję sprzedaży, natomiast traktuje ją jako jedną nierozerwalną transakcję /rodzaj nabywanej usługi w zakresie zabezpieczenia prowadzonej działalności/.

Ewentualne zyski z realizowanych transakcji zabezpieczających, ujmowanych całościowo, mają na celu wyłącznie skompensowanie negatywnych skutków finansowych związanych z zabezpieczanymi transakcjami podstawowymi realizowanymi przez podatnika.

W szczególności celem omawianych transakcji zabezpieczających jest jedynie zapewnienie ograniczenia wpływu na prowadzoną działalność przyszłych, nie dających się przewidzieć wahań kursów walut oraz wahań cen sprzedaży/zakupu towarów.

Instrumenty zabezpieczające oferowane są wyłącznie przez instytucje finansowe, bądź za pośrednictwem takich instytucji. Podatnik, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie oferuje przy tym żadnych instrumentów o charakterze zabezpieczającym innym podmiotom.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 50/ - zwana dalej ustawą o VAT - w art. 86 ust. 1 stanowi, iż w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art., 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści art. 86 ust. 2 tej samej ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w otrzymanych przez podatnika fakturach VAT lub dokumentach odprawy celnej otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W przypadkach, gdy kwoty na fakturach wykazywane są w walutach obcych, sposób ich przeliczania na złote określił Minister Finansów w § 37 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970, z późn. zmian./, w wykonaniu delegacji zawartej w art. 106 ust. 12 ustawy o VAT.

Stosownie do treści § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, powołanego wyżej, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Również uregulowania § 37 ust. 2, 3 i 4 rozporządzenia odnoszą się wyłącznie do zastosowania wskazanego kursu walutowego.

Realizacja transakcji zabezpieczających przed ryzykiem wahań kursów walutowych lub ryzykiem wahań cen zakupu/sprzedaży towarów dotyczy stosowania instrumentów finansowych na rynku walutowym, wiąże się ze zmianami kursów walut i występuje jako kategoria ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych natomiast wykracza poza zakres przedmiotowy ustawy o VAT.

W świetle obowiązujących przepisów regulujących opodatkowanie podatkiem od towarów i usług należy zatem stwierdzić, że w przedstawionym stanie faktycznym, w którym:

  • Podatnik realizuje transakcje zabezpieczające przed ryzykiem wahań kursów walutowych lub ryzykiem wahań cen zakupu/sprzedaży towarów,
  • transakcje te są oferowane Podatnikowi wyłącznie przez instytucje finansowe bądź za pośrednictwem takich instytucji,
  • Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie oferuje żadnych instrumentów o charakterze zabezpieczającym innym podmiotom

przedmiotowe transakcje zabezpieczające pozostają bez wpływu na zakres odliczenia podatku naliczonego jak również na wysokość współczynnika wykorzystywanego dla potrzeb określenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, o którym mowa w art. 90 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj