Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-255/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-255/04
Data
2004.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
fundusz unijny
gmina


Pytanie podatnika
Czy urząd gminy XYZ będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ma możliwość odzyskania podatku VAT z tytułu zakupu usługi: 1) o charakterze inwestycyjnym np. budowa sieci sanitarnej dla miejscowości ZZZZ, 2) wykonanie pakietu promocyjnego gminy XYZ oraz albumu kościołów i kapliczek?


W odpowiedzi na zapytania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje, że: zgodnie z generalną zasadą zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) – zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z treści pisma wynika, że prowadzona inwestycja np. „Budowa sieci sanitarnej dla miejscowości ZZZZ„ związana jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, Jednostce będzie przysługiwać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dotyczących tej inwestycji. Przekazanie towarów związane bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem jest przedmiotem odrębnej regulacji, zawartej w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 11 poz. 54), do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem nie stosuje się przepisu art. 7 ust. 2 tej ustawy. Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Z przytoczonych przepisów wynika, że wyłączenie z opodatkowania przekazywanych prezentów o małej wartości zostało ograniczone dwoma limitami. Pierwszym limitem jest maksymalna łączna wartość prezentów o małej wartości, przekazana tej samej osobie w jednym roku podatkowym. Oznacza to, że podatnik może wręczać wiele prezentów o małej wartości tej samej osobie, jednak suma ich wartości nie może przekraczać 50 złotych. Drugim limitem jest maksymalna dopuszczalna wartość wszystkich prezentów przekazanych przez podatnika w danym roku podatkowym. Wynosi ona 0,125 proc. wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w danym roku podatkowym. Ponadto przekazanie prezentów musi wiązać się bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem. Z pisma Jednostki wynika, że w ramach promocji Gminy przekazywane są materiały promocyjne (pakiet promocyjny Gminy oraz album kościołów i kapliczek) w ramach kwoty do 50 zł. Mając powyższe na uwadze, jeżeli zostaną spełnione w/w warunki to przekazanie materiałów promocyjnych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Jednocześnie art. 86 ust. 8 pkt 2 w zw. z art. 7 ust. 3 stanowi, że podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jeżeli (...) nabyte towary i usługi dotyczą przekazywanych nieodpłatnie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Tym samym mimo, że przekazywanie tych towarów nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu, to jednak Urząd Gminy może odliczyć podatek naliczony przy ich zakupie. Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy to stanowisko Urzędu Gminy dot. punktu 1 jest prawidłowe , natomiast w pozostałej części błędne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj