Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP/443/182/04
z 24 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/182/04
Data
2005.01.24



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zwrotu
usługi transportowe
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Podatnik wykonuje usługi transportowe na terenie kraju opodatkowane wyłącznie stawką VAT 22 % oraz usługi transportowe na terenie państw członków Unii Europejskiej na rzecz podatników podatku od wartości dodanej. Kwoty podatku naliczonego wykazywane w deklaracji VAT-7 wynikają z faktur dokumentujących kwoty należności, które w całości zostały zapłacone wystawcom tych faktur do momentu złożenia deklaracji podatkowej VAT-7.
Czy podatnik może żądać zwrotu całej różnicy podatku w terminie 60 dni w związku z zapłatą w całości faktur dokumentujących zakup towarów i usług oraz czy w tej sytuacji należy składać dwa wnioski o przyspieszenie terminu zwrotu, jeden w związku z zapłatą należności za faktury dokumentujące zakupy i drugi z tytułu wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług transportowych.


W art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wskazano, że podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług w Polsce lub importowanych do Polski, które zostały wykorzystane do czynności podatnika zrealizowanych poza terytorium Polski.
W przepisie tym określono, że podatnikowi przysługuje to uprawnienie, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, i kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonane na terytorium Polski, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Kwoty podatku naliczonego od importowanych lub nabytych towarów i usług dotyczących świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju mogą nie tylko obniżać podatek należny, ale także podlegać zwrotowi na rachunek bankowy. Zwrot tego podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia deklaracji przysługuje podatnikom w dwóch przypadkach.
Po pierwsze, w sytuacji gdy podatnik dokonujący sprzedaży towarów lub świadczący usługi poza terytorium Polski dokonuje ponadto dostaw na terenie Polski z obniżonymi stawkami podatku VAT albo nabywa towary lub usługi, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub dokonuje zarówno tej sprzedaży, jak i tych zakupów łącznie i z tego tytułu przysługuje mu już zwrot różnicy podatku. Zwrot ten, w myśl art. 87 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową ulega podwyższeniu o kwotę podatku naliczonego od importowanych lub nabytych towarów i usług dotyczących dostaw towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Polski.
Po drugie, gdy podatnik dokonujący dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium Polski nie dokonuje jakiejkolwiek czynności opodatkowanej, powoduje to brak podatku należnego i niemożność powstania kwoty różnicy podatku do zwrotu. Jednak na umotywowany wniosek podatnika przysługuje mu, zgodnie z art. 87 ust. 5 ustawy o VAT, zwrot kwoty podatku naliczonego od importowanych lub nabytych towarów i usług dotyczących dostaw towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju.
Wyżej opisane sytuacje nie będą miały zastosowania w przypadku, gdy podatnik oprócz czynności określonych w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, dokonuje w kraju sprzedaży towarów lub usług opodatkowanych wyłącznie podstawową stawką VAT. Bowiem zgodnie z art. 87 ust. 1 – 3 ustawy o VAT, jeżeli podatnik dokonuje czynności opodatkowanych wyłącznie stawką VAT 22 %, a wystąpi u niego nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, może zażądać zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy, ale w tym przypadku zwrot różnicy podatku następuje w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji.
W takiej sytuacji, gdy termin zwrotu różnicy podatku wynosi 180 dni, podatnik w myśl art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, może razem z deklaracją podatkową VAT-7 złożyć jednocześnie umotywowany wniosek o skrócenie tego terminu ze 180 do 60 dni, jeżeli kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z :
1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury,
2) dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.
W przypadku spełnienia tych warunków i umotywowania wniosku o skrócenie terminu zwrotu różnicy podatku, organ podatkowy jest obowiązany uwzględnić wniosek podatnika i dokonać zwrotu różnicy podatku w terminie 60 dni, przy czym zachowuje prawo do postępowania sprawdzającego zasadność zwrotu, o którym mowa w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT.
W opisanej przez podatnika sytuacji, zwrot różnicy podatku przysługuje w terminie 180 dni. Może on ulec skróceniu do 60 dni, gdy spełni on warunki wynikające z art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. Wówczas razem z deklaracją podatkową VAT-7 należy złożyć tylko jeden wniosek dotyczący przyspieszenia terminu zwrotu.
Ponadto w swojej dokumentacji podatkowej podatnik powinien posiadać dowody, z których wynika związek odliczonego podatku z czynnościami wykonanymi poza obszarem Polski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj