Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1414/04/CIP/01
z 14 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1414/04/CIP/01
Data
2004.09.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
powstanie obowiązku podatkowego
towar używany
zaliczka


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z zapytaniem o moment powstania obowiązku podatkowego oraz dane jakie powinna zawierać wystawiona faktura VAT od otrzymanych zaliczek. Zdaniem Podatnika przy otrzymaniu każdej zaliczki zobowiązany jest do wystawienia faktury VAT (marża) zaliczkowa bez wykazywania podatku VAT, a w deklaracji ustalić proporcjonalnie wysokość marży w stosunku do całości marży wynikającej z całej transakcji.


Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik stosuje procedurę opodatkowania marżą, na podstawie art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymuje zaliczki na poczet sprzedawanych towarów używanych (samochodów).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Uregulowania dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego zawarte zostały w przepisie art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z tym przepisem obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W ust. 11 w/w artykułu wskazano, iż jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W ustawie o podatku od towarów i usług nie wskazano szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, o których mowa w art. 120 w/w ustawy. Zatem u podatnika, który otrzyma zaliczkę na poczet sprzedaży towaru używanego obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej kwoty.

Jak wynika z treści przepisu art. 120 ust. 4 w/w ustawy, w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawę opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Na podstawie ust. 16 w/w artykułu, podatnik w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.

W § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), wydanego na podstawie delegacji wynikającej z art. 19 ust. 22 w/w ustawy, stwierdza się, że faktury dokumentujące świadczenie czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, zgodnie z art. 120 ustawy, zawierają dane określone w ust. 1 pkt 1-5 i 12, oraz wyrazy „VAT marża” tj:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub wykonanych usług;

12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Natomiast jak stwierdzono w § 17 ust. 1 i 2 w/w rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności.

Uwzględniając powołane przepisy podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę „VAT marża” dokumentującą otrzymaną zaliczkę zawierającą całą kwotę otrzymanej zaliczki, a w deklaracji VAT-7 wykazać wartość marży proporcjonalnie w stosunku do całości marży wynikającej z danej transakcji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj