Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-10/74a/21/05/BB
z 31 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-10/74a/21/05/BB
Data
2005.03.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
deklaracje
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółka jawna
wspólnik


Pytanie podatnika
Czy wypełniając pozycje: 48, 49, 50 lub 51 w deklaracji PIT-5L należy wpisać cały przychód uzyskany przez spółkę, pełną kwotę poniesionych kosztów przez spółkę oraz uzyskany przez spółkę dochód /lub/ stratę za dany miesiąc rozliczeniowy, czy też mają to być dane liczbowe odnośnie przychodu, kosztów oraz dochodu lub straty wspólnika ustalone zgodnie z procentowym udziałem określonym w umowie spółki?


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż jest Pan wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą: " ... " z siedzibą w ....., w której to spółce posiada 50% udziałów. Zobowiązany jest Pan do składania deklaracji miesięcznych na zaliczkę na podatek dochodowy /PIT-5L/ z uwagi na fakt, iż jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, według stawki liniowej w wysokości 19%. W związku ze zmianą od dnia 1 stycznia 2005r. wzorów deklaracji, wynikającą z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych /Dz.U. Nr 276, poz. 2736/, powstała wątpliwość jak należy prawidłowo wypełniać od miesiąca stycznia 2005r. deklarację podatkową /PIT-5L/ w części H, tzn. jak należy wypełnić poz. 48, poz. 49, poz. 50 lub poz. 51 przedmiotowej deklaracji.

STANOWISKO PODATNIKA
"Zdaniem strony, podatnik sporządzając miesięczną deklarację podatkową /PIT-5L/ za dany miesiąc rozliczeniowy wg wzoru o którym mowa w załączniku nr 7 do rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000r. w sprawie oświadczeń winien niniejszą deklarację wypełnić w sposób następujący, tj:
a/ w poz. 48 /.../ wpisać kwotę przychodu uzyskaną przez spółkę za dany okres rozliczeniowy,
b/ w poz. 49 /.../ wpisać koszty poniesione przez spółkę za dany okres rozliczeniowy,
c/ w poz. 50 i w poz. 51 dochód lub stratę uzyskane przez spółkę w danym okresie rozliczeniowym".

    OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA:
    Stosownie do art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f.
    W myśl art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. /..../ W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.
    Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 45b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia 2003r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych /Dz.U. z 2003r. Nr 224, poz. 2225/ w załączniku Nr 8 określił wzór deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy według stawki 19% PIT-5L/1/ - obowiązujący w 2004r.
    Wg wzoru deklaracji PIT-5L/1/ - w poszczególnych pozycjach części H dotyczącej pozarolniczej działalności gospodarczej /w tym również udziału w spółkach niemających osobowości prawnej/ należy podać:
    poz. 43 - Numer Identyfikacji Podatkowej,
    poz. 44 - Identyfikator REGON,
    poz. 45 - Nazwa pełna,
    poz. 46 - Miejsce prowadzenia działalności,
    poz. 47 - Udział /%/,
    poz. 48 - Przychód,
    poz. 49 - Koszty,
    poz. 50 - Dochód,
    poz. 51 - Strata.
    Rozporządzeniem z dnia 20 grudnia 2004r. Minister Finansów dokonał zmian w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia 2003r., zmiany zostały opublikowane w Dz.U. z 2004r. Nr 276, poz. 2736. W związku z rozporządzeniem z dnia 20 grudnia 2004r. zmianie uległ również wzór deklaracji PIT-5L.
    Zgodnie z brzmieniem § 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2004r. wzory stanowiące załącznik do niniejszego rozporządzenia stosuje się do przychodów, dochodów /strat/ uzyskanych od dnia 1 stycznia 2005r.
    Nowy wzór deklaracji PIT-5L/2/ został dostosowany do nowego stanu prawnego, wynikającego ze zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dostosowanie to polegało jedynie na drobnych zmianach w opisach.
    I tak we wzorze deklaracji PIT-5L/2/, obowiązującym od 01.01.2005r. inna jest:
  • treść przypisu 3 - zamiast wyrazów "art. 21, 52 i 52a ustawy" jest "art. 21, 52, 52a i 52c" /wynika to ze zmiany treści art. 26 ust. 1 pkt 2 i art. 27b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych/,
  • opis do wiersza w części G.2., w którym odlicza się składki na ubezpieczenia zdrowotne /wynika z nowego brzmienia art. 27b ustawy podatkowej/.
    Nie uległa natomiast żadnej zmianie część H w deklaracji PIT-5L/2/ w porównaniu do wzoru obowiązującego w 2004r.
    Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, /..../ u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
    Powyższe zasady, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy podatkowej, stosuje się odpowiednio do:
    1/ rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
    2/ ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
    Deklarację PIT-5L składa podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnikiem zaś podatku dochodowego jest osoba fizyczna /np. wspólnik spółki jawnej/.
    Zatem mając na uwadze cytowane wyżej przepisy, w części H deklaracji PIT-5L/2/ w poz. 48, 49, 50 lub 51 należy wykazywać przychody i koszty /osiągnięte od początku roku/ dochód lub stratę, przypadające na Pana, określone proporcjonalnie do udziału, jaki Panu przysługuje na podstawie umowy spółki.
    Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj