Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
II-2/423/4/04/MB
z 9 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/4/04/MB
Data
2005.03.09



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Spółka z o.o. zwraca się z prośbą o interpretację: czy różnice kursowe powstałe na koniec roku w wyniku przeliczenia waluty na rachunkach, zgodnie z tabelą kursów NBP z 31.12.2004r. na złotówki są kosztem lub przychodem, stanowiącym podstawę opodatkowania PDOP?


Postanowienie

W dniu 25.01.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Stan faktyczny sprawy:

Dokonując księgowego przeliczenia na dzień bilansowy składników aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych (USD, EURO) podatnik przyjmuje je jako różnice kursowe niezrealizowane, które pozostają bez wpływu na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych. Dopiero z chwilą ich realizacji, czyli w dacie faktycznej zapłaty bądź momencie ich faktycznego otrzymania można uznać różnice kursowe odpowiednio za koszt uzyskania przychodów bądź przychód.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny regulują poniższe przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.):



1 – w zakresie przychodów:

  • art. 12 ust. 1 stwierdzający, iż przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z definicji tej określającej przychody podatkowe wynika kasowe traktowanie różnic kursowych.
  • art. 12 ust. 2 cytowanej ustawy stanowiący, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Dzień uzyskania przychodu w walucie obcej to równocześnie dzień powstania należności z tytułu transakcji eksportowej, w następstwie którego nastąpi dzień otrzymania przychodu (realizacji należności), na ogół innego kursu waluty, niż z dnia powstania należności.
  • art. 12 ust. 3 tejże ustawy, w którym stwierdza się, że jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Dla celów podatkowych stosuje się więc wyceniając przychody z transakcji eksportowych – następujące kursy walut:

- kurs średni NBP z dnia uzyskania (powstania) przychodu (należności),
- kurs kupna banku, z którego usług korzystał podatnik na dzień otrzymania przychodu (należności).

Przepisy art. 12 ust. 1,2 i 3 dotyczą przychodów w walutach obcych i związanych z nimi różnic kursowych od transakcji eksportowych.

  • art. 12 ust. 2a cyt. ustawy z 15 lutego 1992r., według którego przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia waluty, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik. W zależności od źródła pochodzenia waluty z przytoczonego art. 12 ust. 2a wynikają dwie sytuacje z tytułu realizacji przychodów ze sprzedaży bankowi waluty obcej, w zależności od źródła jej pochodzenia:
  1. gdy waluta sprzedana bankowi pochodzi z wpływów z transakcji eksportowych,
  2. z uprzedniego kupna waluty w banku.

W sytuacji sprzedaży bankowi waluty pochodzącej z transakcji eksportowych mamy do czynienia z dwoma różnymi kursami walut:

  • kursem kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu i
  • kursem kupna walut z dnia otrzymania waluty ogłaszanych przez bank obsługujący jednostkę.

Jeśli następuje sprzedaż bankowi waluty wcześniej zakupionej w banku, to mamy do czynienia z następującymi kursami waluty z dwóch różnych momentów:

  • kursem kupna waluty z dnia otrzymania przychodu,
  • kursem sprzedaży waluty z dnia jej nabycia.

We wszystkich tych przypadkach różnica z wyliczenia dodatnia lub ujemna oznacza wzrost lub zmniejszenie przychodu podatkowego.



2- w zakresie kosztów:

Koszty z tytułu różnic kursowych powstają z dwóch tytułów:

  • transakcji importowych powodujących powstawanie zobowiązań i kosztów,
  • operacji związanych z rozchodem własnej waluty na koncie dewizowym w celu spłaty zobowiązań.

Zapisy cyt. ustawy z dnia 15 lutego 1992r. stanowią:

  • w art. 15 ust. 1, iż koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank dewizowy, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztu. Z przepisu tego wynika, iż różnice kursowe dla ustalenia kosztów potraktowane są według zasady kasowej przez sformułowanie „koszty poniesione”.
  • W art. 15 ust. 1a, iż koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnice między wartością tych środków, obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank dewizowy, z którego usług korzystał podatnik. Jak wskazuje przepis – koszt z tytułu różnic kursowych od własnej waluty powstaje w dniu faktycznej zapłaty zobowiązania i w związku z tym rozchodem waluty.

Różnice kursowe – niezależnie od ich dodatniego lub ujemnego charakteru pozostają w obszarze kosztów powiększając je lub obniżając.

Z podanych przepisów wynika, iż w prawie podatkowym mamy do czynienia z różnicami kursowymi zrealizowanymi, powstałymi w ciągu roku obrotowego. Ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (j.t. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) w art. 30 nakłada obowiązek ustalania różnic kursowych na dzień bilansowy tj. dzień, na który jednostka sporządza sprawozdanie finansowe. Są to różnice kursowe niezrealizowane, ustalane w celu urealnienia i doprowadzenia do porównywalności wartości aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych dla sporządzenia sprawozdania finansowego.

Różnice kursowe ustalone według prawa bilansowego na dzień bilansowy zgodnie z zasadą memoriałową staną się różnicami kursowymi według prawa podatkowego w dniu ich realizacji, a więc zgodnie z zasadą kasową.

Podkreślić należy, że podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku z dnia 25.01.2005r. uzupełnionym pismem z dnia 03.02.2005r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

W świetle przytoczonych przepisów prawa podatkowego stanowisko zaprezentowane przez Spółkę w rozpatrywanym wniosku należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj