Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.2-415-1/05
z 8 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.2-415-1/05
Data
2005.03.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent
remanent likwidacyjny
wspólnik


Pytanie podatnika
Czy przystąpienie do istniejącej spółki cywilnej nowego wspólnika powoduje obowiązek sporządzenia remanentu bez konieczności opodatkowania go i czy wystąpienie ze spółki cywilnej jednego wspólnika i przekazanie przez niego swoich udziałów małżonkowi nadal działającemu w tejże spółce, nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani … i Pana … z dnia 17 stycznia 2005 r. (uzupełnionego w dniu 08 lutego 2005 r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam

uznać stanowisko Podatników

– iż przystąpienie do istniejącej spółki cywilnej nowego wspólnika powoduje obowiązek sporządzenia remanentu bez konieczności opodatkowania go, za prawidłowe

– iż wystąpienie ze spółki cywilnej jednego wspólnika i przekazanie przez niego swoich udziałów małżonkowi nadal działającemu w tejże spółce, nie powoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego z remanentu likwidacyjnego, za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku z dnia 17 stycznia 2005 r. (uzupełnionego w dniu 08 lutego 2005 r.) stanu faktycznego wynika, że prowadziliście Państwo działalność gospodarczą w dwuosobowej spółce cywilnej, której skład został poszerzony z dniem 1.01.2005 r. o nowego wspólnika.

Następnie z 3-osobowej spółki odchodzi jeden ze wspólników, przekazując swoje udziały małżonkowi pozostającemu w spółce.

Państwa zdaniem przed przystąpieniem wspólnika do spółki należy sporządzić remanent i dotychczasowi wspólnicy mają obowiązek rozliczenia się z podatku dochodowego z uwzględnieniem remanentu na dzień 31.12.2004 r.

Natomiast w przypadku wystąpienia ze spółki jednego ze wspólników należy sporządzić remanent bez konieczności opodatkowania go po stronie występującego wspólnika z uwagi na przekazanie udziałów małżonkowi pozostającemu w spółce.

Tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

1. Kwestię przeprowadzenia remanentu regulują szczegółowo przepisy § 27 - 29 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej, księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475). Podatnicy sa obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, braków i odpadów, wyrobów gotowych, zwanego “spisem z natury”, na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Szczególne zasady ustalania dochodu określa art. 24 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). I tak u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Zatem w związku z przystąpieniem wspólnika do spółki należy sporządzić remanent, nie ustala się jednakże dochodu z remanentu likwidacyjnego, gdyż nie wygasa źródło przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Celem rozliczenia podatku dochodowego za 2004 rok uwzględnia się różnice remanentowe.

2. Odejście z 3-osobowej spółki jednego ze wspólników i przekazanie udziałów małżonkowi pozostającemu w spółce, powoduje następujące konsekwencje w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wszyscy wspólnicy spółki są obowiązani do sporządzenia remanentu na dzień odejścia wspólnika wg zasad uregulowanych w powołanych wcześniej przepisach § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dla odchodzącego wspólnika następuje likwidacja działalności gospodarczej, zatem ustala się dochód zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód ten ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów, wyrobów gotowych, braków, odpadów oraz rzeczowych składników majątku, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14 § 1 i § 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj