Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
PO-III-436/1/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-III-436/1/05
Data
2005.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
odrębna własność lokalu
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego /garażu/ jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a , art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.01.2005 r bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dnia 10.03.2005 r bez znaku w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych postanawiam:

– ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe

UZASADNIENIE

Jak wynika z przedstawionego w pismach stanu faktycznego członkowie spółdzielni mieszkaniowej ponad 5 lat temu wybudowali z własnych środków garaże na gruncie stanowiącym własność spółdzielni , która następnie ustanowiła na ich rzecz spółdzielcze prawa do garaży. Obecnie spółdzielnia na wniosek członków, zamierza ustanowić odrębną własność lokali użytkowych , które następnie nieodpłatnie przeniesie na rzecz członków , wraz z udziałem we własności gruntu , na którym są posadowione. Postawione pytanie dotyczy kwestii czy ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego/garażu/ nie jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art.1 ust.1 Ustawy z dnia 9 września 2000 r o podatku od czynności cywilnoprawnych < Dz. U. Nr 86 , poz. 959 ze zm.> , podatek od czynności cywilnoprawnych obciąża tylko te czynności i umowy , które zostały wyraźnie wymienione w cyt. Ustawie. Nie należy nią obciążać czynności i transakcji podobnych , zbliżonych do wskazanych w tej ustawie. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawierając zamkniety katalog czynności objętych tym podatkiem , nie zawiera jednocześnie ich wlasnych definicji. W zakresie tym należy więc odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego , regulujących poszczególne , nazwane w ustawie , czynności cywilnoprawne. Tak więc , podatkiem tym nie są objete żadne inne czynności nienazwane , które nie zostały unormowane w Kodeksie cywilnym.

Ustanowienie i przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego na wniosek członka spółdzielni uregulowane jest art.17 <14> Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r o spóldzielniach mieszkaniowych / tekst jednolity Dz. U. z 2003 r Nr 119 , poz. 1116 ze zm. / i nie jest czynnością cywilnoprawną wymienioną w art.1 ust. 1 w/w Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z tym czynność ustanowienia i przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu użytkowego nie jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj