Interpretacja Urzędu Skarbowego w Cieszynie
PDII/415-4/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-4/05
Data
2005.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Cieszynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
prawa majątkowe
wynagrodzenie zmarłego pracownika


Pytanie podatnika
Pytanie 1: Czy należne wynagrodzenie po śmierci pracownika jest przychodem ze stosunku pracy, czy jest przychodem w praw majątkowych? Pytanie 2: Kiedy jako płatnik spółka ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i czy należność przed obliczeniem podatku należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu ? Pytanie 3: Na kogo, jeżeli prawnym spadkobiercą (osoba która ma prawo do renty rodzinnej) jest 4 letnie dziecko, należy wypisać imienną informację o wysokości dochodu (PIT-11/8B)?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:Z pism wynika, że świadczenie w postaci wynagrodzenia za pracę od 01-16.12.2004 r. zostanie wypłacone spadkobiercy po zmarłym w dniu 16.12.2004 r. pracowniku. Spadkobiercą będzie nieletnie dziecko, które ma prawo do renty rodzinnej.

1) Zdaniem wnioskodawcy - przychód z tego tytułu będzie stanowił przychód z praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18).

Ocena prawna:W myśl art. 63 1 § 2 Kodeksu pracy prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych inne niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Stosownie do art. 18 ww. ustawy za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw. Z powyższych przepisów wynika, iż dla małoletniego dziecka, które jest uprawnione zgodnie z odrębnymi przepisami do renty rodzinnej przychód z tytułu wypłaty należnego wynagrodzenia po zmarłym pracowniku będzie stanowił przychód z praw majątkowych.

2) Zdaniem wnioskodawcy - obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu wypłaty świadczenia. Płatnik zobowiązany jest wtedy pobrać zaliczkę 19% należności bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu z uwagi na to, że w art. 22 ust. 9 nie wymieniono tego rodzaju praw majątkowych, więc nie przewidziano kosztów uzyskania przychodu.

Ocena prawna:Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Z powyższego wynika, że w przypadku gdy Spółka wypłaca lub stawia do dyspozycji osobie spełniającej warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej wynagrodzenie przysługujące zmarłemu pracownikowi, stanowi ono w momencie wypłaty przychód z praw majątkowych, który podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu tego wynika, iż płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 19% należności nie pomniejszonej się o koszty uzyskania przychodu. Art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje kosztów uzyskania przychodu dla praw majątkowych.

3) Zdaniem wnioskodawcy - informację PIT-11/8B należy wypisać na małoletnie dziecko.

Ocena prawna:Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym płatnicy o których mowa w art. 41 są obowiązani przesłać podatnikom o których mowa w art. 3 ust. 1, oraz urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatnika – imienne informacje o wysokości dochodu, sporządzone według ustalonego wzoru. Podatnikami o których mowa w art. 3 ust. 1 ww. ustawy są osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Z powyższego wynika, iż Spółka ma obowiązek wystawienia informacji o wysokości dochodu według ustalonego wzoru dla osoby fizycznej na rzecz której dokonano wypłaty prawa majątkowego niezależnie od jej wieku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj