Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-2103/04/CIP/01
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-2103/04/CIP/01
Data
2004.11.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
leasing
odszkodowania
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji, gdy w sierpniu 2004r. Spółka obciążyła leasingobiorcę odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu za okres od kwietnia do lipca 2002r., a dłużnik na chwilę obecną nie dokonał zapłaty, powstaje obowiązek podatkowy. Czy czynność tę należałoby udokumentować fakturą VAT w sierpniu 2004r.
Zdaniem Podatnika obowiązek podatkowy od bezumownego korzystania z rzeczy (nie jest to usługa leasingu) powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. z chwilą wykonania usługi, przy czym w przypadku gdy wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu, licząc od dnia wykonania usługi. W przedstawionej sytuacji należy wystawić fakturę uznając za chwilę wykonania usługi moment obciążenia klienta tzn. sierpień 2004r.
Czy w sytuacji, gdy Spółka obciążyła leasingobiorcę odszkodowaniem za bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu notą księgową w październiku 2003r., a leasingobiorca uregulował należność w czerwcu 2004r., powstaje obowiązek podatkowy.
Czy czynność tę należało udokumentować fakturą VAT w czerwcu 2004r.
Zdaniem Podatnika otrzymane odszkodowanie po rozwiązaniu umowy leasingu nie kwalifikuje się do usług leasingu i na dzień obciążenia tą należnością leasingobiorcy (X/2003r.) nie było wymienione jako czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Nie powstaje więc obowiązek podatkowy, nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT.
Czynność ta została włączona do opodatkowania dopiero w ustawie z dnia 11 marca 2004r. i opodatkowaniu tym podatkiem podlegały będą odszkodowania, którymi Spółka obciążyła klientów po dniu 01.05.2004r.


Stan faktyczny

Spółka prowadzi działalność w zakresie usług leasingu. W latach 1998-2000 Spółka zawarła umowy leasingu, których przedmiotem było oddanie leasingobiorcy do odpłatnego używania wskazanego przedmiotu leasingu (maszyny, środki transportu) przez określoną w umowie liczbę miesięcy. Umowy leasingu zawierały również warunki przedterminowego jej zakończenia. Leasingobiorca zobowiązany był zwrócić przedmiot w terminie i miejscu określonym przez leasingodawcę. W razie opóźnienia zwrotu, leasingodawca występował o zapłatę odszkodowania za bezumowne korzystanie z przedmiotu, będącego w posiadaniu leasingobiorcy, w wysokości netto miesięcznych czynszów leasingowych wynikających z zawartej umowy.

Ocena prawna stanu faktycznego

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego sprawy wynika, iż obciążył on leasingobiorcę za bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu za okresy sprzed 1 maja 2004r. tj. w okresie obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W pierwszym opisanym przez Pytającego przypadku, obciążył on leasingobiorcę w sierpniu 2004r. jednakże dłużnik nie dokonał zapłaty na rzecz leasingodawcy do dnia złożenia przedmiotowego zapytania, w drugim przypadku leasingobiorca obciążony notą księgową w październiku 2003r. uregulował należność w czerwcu 2004r. tj. pod rządami ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Wykonanie przez podatnika określonych czynności powoduje obowiązek rozliczenia podatku według przepisów obowiązujących w dniu wykonania tych czynności.

Zatem w przypadku czynności, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004r. podlegają one regulacjom prawnym obowiązującym w momencie ich wykonania czyli przed dniem 1 maja 2004r. przepisom ustawy z dnia 8 stycznia 1993r.

Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega m.in. sprzedaż i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Przez usługi zgodnie z art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. rozumie się:

  1. usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
  2. roboty budowlano-montażowe,
  3. sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  4. oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego w rozumieniu przepisów prawa własności przemysłowej,
  5. udzielanie licencji lub upoważnianie do korzystania z licencji oraz przeniesienie autorskiego prawa majątkowego w rozumieniu przepisów prawa autorskiego - w odniesieniu do programu komputerowego,

W opisanej sytuacji wykonywana czynność bezumownego korzystania z rzeczy nie jest usługą leasingu, a jest zobowiązaniem do tolerowania sytuacji bezumownego korzystania z rzeczy.

Należy zatem przyjąć, iż pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą powstaje zobowiązanie wzajemne polegające na tym, że w zamian za to, że leasingodawca toleruje fakt korzystania z przedmiotu leasingu przez leasingobiorcę mimo, iż umowa wygasła lub została przedterminowo zakończona, leasingobiorca dokona w zamian wypłaty odszkodowania w wysokości czynszów leasingowych związanych z nie zwróconym w określonym terminie przedmiotem leasingu.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu nie stanowiło przed 1 maja 2004r. czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i to niezależnie od terminu uregulowania odszkodowania przez leasingobiorcę.

Dopiero w ustawie z dnia 11 marca 2004r. rozszerzono katalog usług definiując w art. 8 ustawy pojęcie świadczenia usług jako każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jednakże w opisanych przez Podatnika przypadkach zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., kiedy to bezumowne korzystanie z przedmiotu leasingu (niezależnie od uregulowania odszkodowania przez leasingobiorcę) nie było czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak więc ich wykonanie przed 1 maja 2004r. nie powodowało powstania obowiązku podatkowego i obowiązku wystawienia faktur VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj