Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0891/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0891/04
Data
2004.11.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przeznaczenie
remonty
spłata kredytu
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy przychód uzyskany z tej sprzedaży korzystał będzie ze zwolnienia od zryczałtowanego 10% podatku dochodowego?


Stan faktyczny:

Podatnik w 2004r. nabył lokal mieszkalny za środki pochodzące z kredytu hipotecznego. Obecnie zamierza sprzedać inny lokal mieszkalny, który nabył w 2000r., a środki uzyskane z tego tytułu zamierza przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego, remont lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Jednym ze źródeł przychodów wskazanych przez ustawodawcę w treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) jest - z pewnymi zastrzeżeniami – odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z postanowień zawartych w cytowanym przepisie wynika jednoznacznie, że źródłem przychodów, jest zbycie nieruchomości przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991r. przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Ponadto na podstawie art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł, a podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni od dnia zbycia nie dotyczy podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości, którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. tj. miedzy innymi:

  • remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, bądź
  • spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a) (tj. również na zakup lokalu mieszkalnego) w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zbywana przez podatnika nieruchomość była w jego posiadaniu krócej niż 5 lat. Zatem w tym przypadku jedynie przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości w części przeznaczonej na remont własnego lokalu mieszkalnego oraz spłatę kredytu mieszkaniowego będą zwolnione od zryczałtowanego 10 % podatku dochodowego. Zaś przeznaczenie przychodu uzyskanego ze sprzedaży na inny niż wymieniony w treści art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. cel mieszkaniowy, tak jak w przypadku wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, nie może z uwagi na brak wyraźnego zapisu ustawowego skutkować zwolnieniem ze zryczałtowanego opodatkowania kwot wydatkowanych na ten cel.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj