Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/2/2005
z 2 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/2/2005
Data
2005.03.02



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
W roku 2003 uzyskaliśmy z Małżonką kredyt mieszkaniowy w banku. Składając rozliczenie roczne podatku za 2003 rok skorzystaliśmy z ulgi odsetkowej, oraz po wezwaniu okazaliśmy umowę kredytową wraz z dowodami wpłat oraz inne wymagane dokumenty. W przyszłości zamierzam zamienić zaciągnięty kredyt na kredyt w innym banku (tańszy kredyt) na spłatę kredytu mieszkaniowego. Fizycznie nie otrzymam pieniędzy z nowego kredytu a zostaną one automatycznie przelane na rzecz aktualnego kredytu.
Według mojej opinii zmiana kredytu nie wpływa na możliwość odliczenia kosztów odsetkowych w zeznaniu PIT w kolejnych latach. Kredyt ten spełnia identyczną rolę do wcześniejszego, jest jedynie tańszy.
Czy moja interpretacja jest prawidłowa i po zmianie kredytu nadal będę mógł korzystać z ulgi odsetkowej?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz.60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21.02.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z p. zm.) postanawiam:
-nie podzielić Państwa stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Na podstawie art. 26 b ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik może od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odliczyć faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
* budową budynku mieszkalnego, albo
* wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
* zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
* nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W złożonym wniosku pytają Państwo o możliwość korzystania z opisanej wyżej ulgi podatkowej w sytuacji zamiany aktualnie posiadanego kredytu na nowy, niżej oprocentowany w innym banku.

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego oraz zebranego w sprawie materiału wynika, że dnia 27.02.2003 roku uzyskaliście Państwo kredyt mieszkaniowy w banku na sfinansowanie inwestycji polegającej na zakupie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku . Aktem Notarialnym z dnia 17.04.2003 roku uzyskali Państwo odrębną własność lokalu mieszkalnego mieszczącego się w tymże budynku. W zeznaniach podatkowych PIT-37 za 2003 rok wykazaliście Państwo przysługujące odliczenie wydatków poniesionych na spłatę odsetek od przedmiotowego kredytu. W przyszłości zamierzają Państwo wziąć "tańszy", tj. niżej oprocentowany kredyt w innym banku i spłacić nim zaciągnięty kredyt mieszkaniowy oraz kontynuować rozpoczętą ulgę odsetkową.

Biorąc powyższe pod uwagę informuję, że nowy kredyt nie spełniałby podstawowego kryterium warunkującego możliwość korzystania z ulgi odsetkowej, tj. sfinansowania inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Jego przeznaczeniem byłaby bowiem spłata poprzedniego kredytu, a takiej przesłanki nie zawiera w/w art. 26 b.

Jeżeli zatem zamierzają Państwo zaciągnąć nowy kredyt na spłatę kredytu mieszkaniowego na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych, to nie macie Państwo prawa odliczać odsetek od nowego kredytu, nawet jeśli wcześniej nie został wykorzystany w pełni limit możliwych do odliczania odsetek - z ulgi budowlanej polegającej na odliczeniu od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiłem jak w sentencji.

Podkreślić należy, że w myśl art. 14 a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj