Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarosławiu
US-VII-443/77/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-VII-443/77/04
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Jarosławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
adaptacja
budynek mieszkalny
budynek usługowy
korekta podatku
obniżenie podatku należnego
zmiana przeznaczenia


Pytanie podatnika
dotyczy korekty podatku naliczonego w przypadku zmiany przeznaczenia budynku


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pana wniosek z dnia 1.12.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w indywidualnej sprawie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii korekty kwoty podatku naliczonego od zakupów związanych z budową budynku z przeznaczeniem na działalność gospodarczą w przypadku, gdy zdecydował pan o zmianie przeznaczenia części budynku, uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2002 r. rozpoczął pan inwestycję (budowę budynku) służącą w całości celom prowadzonej działalności handlowej. W ustawowych terminach odliczał pan podatek naliczony od zakupów materiałów i usług związanych z realizacją inwestycji. W sierpniu 2004 r. budynek został dopuszczony do użytkowania. Obecnie planuje pan adaptację pomieszczeń poddasza na pomieszczenia mieszkalne służące celom osobistym. Prace adaptacyjne nie zmieniłyby konstrukcji budynku, a jedynie miałyby na celu dobudowanie klatki schodowej i prace wewnątrz istniejącego poddasza. W związku ze zmianą przeznaczenia budynku, pana zdaniem winien pan sporządzić korekty deklaracji podatkowych za lata 2002 - 2004 i zmniejszyć podatek naliczony od zakupów poniesionych na wybudowanie części budynku położonej powyżej stropu pierwszej kondygnacji. Takie stanowisko wywodzi pan z faktu, że nakłady poniesione na część budynku pomiędzy fundamentami a stropem włącznie służą opodatkowanej działalności gospodarczej i podatek naliczony podlega odliczeniu, natomiast powyżej stropu aż po dach służą celom osobistym i podatek naliczony nie podlega odliczeniu.

Kwestia odliczenia podatku naliczonego została uregulowana w art. 86 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z ustępem 1 tego artykułu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności podlegających opodatkowaniu podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W ust. 2 art. 86 ustawodawca określił, co stanowi kwotę podatku naliczonego; jest to m.in. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika: z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obowiązującej do 30.04.2004 r. podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Z przytoczonych przepisów obowiązujących w okresach realizacji inwestycji wynika, że podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeśli podatek naliczony od zakupów towarów i usług związany jest z zakupami służącymi czynnościom opodatkowanym.

W związku z podjęciem przez pana decyzji o zmianie przeznaczenia wybudowanego budynku nastąpiła zmiana statusu budynku – ze związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej na budynek związany z działalnością gospodarczą i niezwiązany z działalnością gospodarczą. Winien pan dokonać korekty odliczonego za poprzednie okresy rozliczeniowe podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym podjął pan decyzję o zmianie przeznaczenia budynku. W momencie podjęcia decyzji o zmianie przeznaczenia budynku utracił pan prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów w tej części, która związana jest z zakupami odpowiadającymi części budynku przeznaczonej na cele mieszkaniowe. Z uwagi na to, że ponoszone wydatki związane z realizacją inwestycji dotyczyły jednocześnie części budynku związanej z działalnością gospodarczą i części przeznaczonej do zamieszkania i występują trudności w określeniu kwot podatku naliczonego odpowiadających zakupom związanych z częścią budynku przeznaczoną do zamieszkania, w ocenie tutejszego organu podatkowego winien pan pomniejszyć odliczony podatek naliczony o kwotę podatku naliczonego odpowiadającą udziałowi powierzchni budynku przeznaczonej do zamieszkania do ogólnej powierzchni budynku. Dodatkowo tutejszy organ nadmienia, że prawo do pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z zakupami do części budynku na działalność gospodarczą odnosi się tylko do podatku naliczonego związanego z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pana stanowisko w kwestii skorygowania kwoty odliczonego podatku naliczonego jest wiec nieprawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w podaniu, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj