Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/117/2004
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/117/2004
Data
2004.12.28



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
działalność statutowa
rozliczanie straty
strata
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
dotyczy rozliczania straty w przypadku osiągnięcia dochodu zwolnionego od opodatkowania


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma szpitala z dnia 24.11.2004 r. (znak: NBP-0560/186/04) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego (data wpływu do tut. Urzędu 30.11.2004 r.), uzupełnionego pismem z dnia 8.12.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.12.2004 r.), udziela poniższych wyjaśnień:

Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, iż szpital uzyskiwane dochody przeznacza na działalność statutową w zakresie ochrony zdrowia. W związku z tym dochody te są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Szpital na przestrzeni trzech ostatnich lat poniósł znaczne straty na działalności, natomiast w roku bieżącym za miesiąc październik wystąpił dochód, który w części podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a mianowicie od zapłaconych odsetek od zobowiązań budżetowych (dochód w tej części nie został przeznaczony na cele statutowe). Pytanie szpitala brzmi następująco: czy od tego dochodu także podlegającego opodatkowaniu szpital może odliczyć straty poniesione w latach ubiegłych wg zasad wynikających z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też nie.

Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w art. 7 ust. 1 stanowi, że przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochód, jako przedmiot opodatkowania, zdefiniowany został w art. 7 ust. 2 ustawy, który określa, iż generalnie dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Tak rozumiany dochód nie zawsze jest jednak dochodem podlegającym opodatkowaniu. W art. 7 ust. 3 ustawy wyszczególniono, jakich przychodów i jakich kosztów uzyskania przychodów nie należy uwzględniać przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Ponadto ww. ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje szereg ulg i odliczeń przy określaniu ostatecznego dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania. Tak więc w art. 17 w ust. 1 w punkcie 4 ustawy postanowiono, iż wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, w części przeznaczonej na te cele. Oznacza to, iż jednostka, określając podstawę opodatkowania, może dochód określony zgodnie z omówionymi wyżej przepisami art. 7 ustawy, obniżyć o tę jego część, którą przeznaczy na realizację swoich zadań statutowych.

Przepis art. 7 ust. 5 ustawy zezwala obniżyć dochód o wysokość straty podatkowej poniesionej w poprzednich latach podatkowych, określając zasady takiego odliczenia w taki sposób, iż o wysokość straty można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % kwoty tej straty. Z wyżej przytoczonych przepisów wynika, iż na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, strata podatkowa, obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ust. 2 - 4a, zeznana w deklaracji CIT-8 może być odliczona od dochodu podatkowego osiągniętego w następujących latach podatkowych na zasadach określonych w ustawie.

Z powyższego wynika, iż szpital może:

  • na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4, jako podatnik, którego celem statutowym jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu o taką część osiągniętego dochodu, jaką przeznaczy na swą działalność statutową,
  • na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy, jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, obniżyć dochód podlegający opodatkowaniu o odpowiednią, określoną w przepisie, część straty podatkowej poniesionej w latach poprzednich.

Stosowanie zatem odliczenia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyklucza co do zasady możliwości zastosowania określonego w art. 7 ust. 5 ustawy obniżenia dochodu podatkowego o straty podatkowe poniesione w latach poprzednich. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy następuje z uwagi na przeznaczenie osiągniętego dochodu, nie zaś ze względu na źródło jego uzyskania. W przedmiotowej sprawie zatem, w odniesieniu do dochodów uzyskanych z działalności statutowej nie ma zastosowania przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiący, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, a także odpowiednio nie uwzględnia się kosztów uzyskania takich przychodów.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj