Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-181-1-GK/04/05
z 4 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-181-1-GK/04/05
Data
2005.02.04



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
marketing
reklama


Pytanie podatnika
Czy umieszczenie przez Spółkę na terenie obcych placówek handlowych materiałów reklamowych, które pozostają wyłączną własnością Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, 926 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług umieszczania materiałów reklamowych na terenie placówek handlowych, przedstawione w piśmie z dnia 16 grudnia 2004 r. L.dz 69/04 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 16 grudnia 2004 r. L.dz. 69/04 ( data wpływu do tut. Urzędu 20 grudnia 2004 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży artykułów spożywczych. Działając na bardzo konkurencyjnym rynku Spółka podejmuje cały szereg działań marketingowych mających na celu zwiększenie sprzedaży. Jednym z typowych działań stosowanych w całej branży spożywczej jest współdziałanie z placówkami handlującymi produktami Spółki w zakresie odpowiedniego wyeksponowania i zareklamowania sprzedawanych produktów. W ramach tych działań placówki handlowe zobowiązują się do odpłatnego świadczenia różnego rodzaju usług. W ramach świadczonej usługi placówki handlowe zezwalają Spółce na umieszczenie na terenie ich powierzchni handlowej różnego rodzaju materiałów reklamowych m.in.

– plakatów reklamowych wykonanych z papieru
– naklejek wykonanych z tworzywa

Wszystkie materiały pozostają wyłączną własnością Spółki, placówka handlowa nie nabywa tych materiałów a zezwala jedynie na ich umieszczenie na terenie swojej placówki, Spółka określa warunki prezentacji przedmiotowych materiałów, w trakcie promocji materiały te ulegają zużyciu i nie nadają się do ponownego wykorzystania.

Wątpliwości Spółki dotyczą konieczności opodatkowania podatkiem od towarów i usług ww. czynności.

Spółka przedstawiła stanowisko, iż w opisanej sytuacji nie dojdzie do dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535)- zwanej dalej „ustawą”, tzn. Czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ”podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Na podstawie powyższego należy stwierdzić, że o dostawie towarów i usług za wynagrodzeniem można mówić jedynie w sytuacji, gdy istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymywanego wynagrodzenia, oparty o relacje cywilnoprawne pomiędzy podmiotami.

Na podstawie stanu przedstawionego we wniosku stwierdzić należy, że przekazanie plakatów i naklejek reklamujących produkty Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowe materiały reklamowe nie mają dla otrzymującego wartości ani też charakteru handlowego, również placówka na terenie której są one umieszczane nie odnosi z tego tytułu określonej co do wartości korzyści materialnej. Jednocześnie zużywane towary mają bezpośredni związek z prowadzonym przedsiębiorstwem (reklama produktów Spółki), a koszt ich wytworzenia zostaje wliczony w cenę sprzedawanych towarów.

Należy zatem stwierdzić iż nie będzie dostawą towarów w powyższym stanie prawnym przekazanie przez podatnika towarów określonych w zapytaniu tj.: towarów w postaci plakatów i naklejek reklamowych do ekspozycji u kontrahenta. W tym kontekście tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż takie materiały reklamowe, które stanowią zachętę do korzystania oferty podatnika nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Celem tych działań jest bowiem określona promocja, która zwiększa obroty podatnika.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj