Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
US.PP-1/443/1/122/138 334/79/2003
z 14 maja 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-1/443/1/122/138 334/79/2003
Data
2003.05.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
odszkodowania
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy wypłata odszkodowania za nieterminowe wykonanie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Urząd Skarbowy Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 18.04.2003 r. uprzejmie informuje.

Przepis art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), zawiera wykaz czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym. Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl art. 32 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 2, obowiązani są wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności sprzedaż towarów (...). Natomiast zgodnie z art. 4 pkt 8 cytowanej ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży towarów, rozumie się przez to również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2. A zatem fakturę VAT wystawia się w przypadku dokonania przez podatnika sprzedaży towarów lub odpłatnego świadczenie usług. A contrario, jeżeli dokonana czynność nie może zostać zakwalifikowana jako sprzedaż towarów lub świadczenie usług, wówczas nie wystawia się faktury VAT.

Definicję towaru i usługi zawiera art. 4 pkt 1 i 2 wspomnianej ustawy. Zgodnie z przedstawionym w Pana piśmie stanem faktycznym, czynność udokumentowana przedłożoną przez Pana fakturą polega na wypłacie odszkodowania za nieterminowe wykonanie umówionej usługi. Wypłata odszkodowania (bo za takie należy uznać tę czynność), nie została wymieniona w cytowanym powyżej art. 2, określającym zakres przedmiotowy podlegający regulacji niniejszej ustawy. Odszkodowania (otrzymanego lub wypłaconego) - biorąc pod uwagę definicję towaru i usługi - nie można uznać za sprzedaż towaru, czy też świadczenie usług. Zatem otrzymanie odszkodowania nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, i nie może być dokumentowane fakturą VAT. Jeżeli więc otrzymane odszkodowanie nie jest obrotem, fakt ten można udokumentować wystawiając notę księgową (bez podatku VAT).

Tut. Urząd pragnie podkreślić, iż na podstawie art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, (...) w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest zobowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku. Skoro zatem czynność wypłaty i otrzymania odszkodowania miała miejsce, to - pomimo, iż nie podlega ona przepisom powołanej ustawy - należy rozliczyć podatek wykazany na fakturze dokumentującej te czynność.

Jednocześnie ponieważ otrzymanie odszkodowania nie jest sprzedażą, zatem podatnik nie może odliczyć podatku naliczonego zawartego w otrzymanej z tego tytułu fakturze VAT. Analogiczną regulacje zawiera przepis § 48 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym: w przypadku gdy wystawiono fakturę, o której mowa w art. 33 ust. 1 ustawy, faktury te i dokumenty celne nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj