Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
P.P.443-21/03
z 3 listopada 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P.P.443-21/03
Data
2003.11.03



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Definicje pojęć

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy szczególne --> Eksport usług


Słowa kluczowe
cena
eksport usług
stawki podatku
usługi


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość wyodrębnienia wartości usługi nadruku na osłonce na wędliny z ceny tych osłonek w przypadku ich eksportu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w odpowiedzi na zapytanieSpółki Akcyjnej (...) z dnia 16.09.2003 r. wyjaśnia, co następuje:

Spółka Akcyjna (...) prowadzi m.in. działalność polegającą na produkcji osłonek do wędlin, co odbywa się na terenie Zakładu (...) w B.D., jak również świadczy usługi polegające na zadrukowywaniu osłonek wyprodukowanych w B.D. napisami lub wzorami wskazanymi przez kontrahenta, przy czym drukowanie odbywa się w Zakładzie Spółki Akcyjnej (...) w D.W., który organizacyjnie włączony jest do struktury Zakładu w B.D.
Produkcja osłonek i ich drukowanie odbywa się w ramach jednego zakładu, w dwóch odległych od siebie miejscowościach, co fakturowane jest pod jedną pozycją. Na cenę składa się wartość samej osłonki oraz wartość usługi drukowania tej osłonki.

Eksport towaru opodatkowany jest stawką 0%, zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

Wyodrębnienie wartości "usługi" nadruku na osłonkach z ceny tych osłonek spowodowałoby, iż stawką 0% objęty zostałby eksport osłonek bez nadruku, bowiem ze stawki tej korzysta eksporter, a nie producent.W tym przypadku "usługa" byłaby wykonywana na terenie Polski przez Zakład w D.W., który organizacyjnie włączony jest do struktury Zakładu w B.D.

Usługa polegająca na drukowaniu osłonek nie może zostać uznana za usługę eksportową, bowiem - zgodnie z art. 4 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - przez eksport usług rozumie się usługi wykonywane przez podatnika poza państwową granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku wykonywania usług kryterium rozstrzygającym o uznaniu ich za usługi eksportowe jest miejsce wykonywania usług poza państwową granicą Polski, a nie kryterium kontrahentów usługodawcy co wynika bezpośrednio z art. 4 pkt 6 cytowanej ustawy.

Eksportem usług w rozumieniu art. 39 ust. 1 pkt 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. są również usługi świadczone w kraju, jeżeli są bezpośrednio związane z eksportem towarów, a z zawartych umów wynika, że wartość tych usług jest uwzględniona w cenie eksportowanego towaru.
Przez usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów rozumie się - zgodnie z par. 52 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.):

    1) usługi dotyczące towarów eksportowanych, polegające na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu, nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
    2) usługi świadczone na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa, komisu, dotyczące towarów eksportowanych.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Katowicach z dnia 5 stycznia 1998 r., Sygn. akt: I SA/Ka 987/96, warunkiem stosowania stawki 0% do usług świadczonych w kraju jest bezpośrednie ich powiązanie z eksportem towaru, tj. z czynnościami związanymi z eksportowaniem towaru oraz uwzględnienie ich wartości w cenie eksportowanego towaru, przy czym obie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Nadto zwrócić należy uwagę, że zgodnie z par. 64 ust. 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do usług świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub komisu, dotyczących towarów eksportowanych, co w przypadku Spółki Akcyjnej (...) nie ma zastosowania, ponieważ "usługa" polegająca na drukowaniu osłonek odbywa się w ramach jednego Zakładu.

Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż wyodrębnienie ceny nadruku z ceny osłonek nie będzie prawidłowe, bowiem osłonka wraz z nadrukiem stanowi jeden towar. Ponadto "usługa" nadruku wykonywana jest na osłonce, która następnie zostaje wyeksportowana za granicę.
W związku z tym, iż sprzedawana będzie osłonka wraz z nadrukiem w cenie osłonki zawarta będzie również cena jej nadruku, sama zaś usługa nadruku nie spełnia wymaganych kryteriów dotyczących eksportu usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj