Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
PP-1/443/1/122/220 637/180/2003
z 10 grudnia 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-1/443/1/122/220 637/180/2003
Data
2003.12.10



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Wyłączenie zwrotów i obniżek


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
usługi gastronomiczne
usługi hotelarskie
usługi noclegowe
warunki odliczenia
zakwaterowanie


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, w świetle art. 25 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, w przypadku świadczenia usług zakwaterowania?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 23.10.2003 r. (uzupełnione w dniu 14.11.2003 r.) uprzejmie informuje:

Od dnia 1 stycznia 2000 r., stosowanie do zapisu art. 25 ust. 1 pkt 3b lit. a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Wprowadzone ograniczenie nie ma jednak zastosowania, jeżeli usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyczne, ale tylko wtedy, gdy w skład nabytej usługi turystycznej wchodzą usługi gastronomiczne lub noclegowe, bądź jedne i drugie, a całość usługi opodatkowana zostanie stawką 7%, co wynika z wyjątku przewidzianego tym przepisem.

Przedstawiony w Państwa piśmie stan faktyczny wskazuje, iż problemy z zastosowaniem przytoczonego wyjątku w praktyce pojawiają się w przypadku świadczenia usług w zakresie zakwaterowania (krótkotrwałego zakwaterowania), w których cenę wliczone są usługi towarzyszące - np. śniadanie, które wliczone jest w cenę doby hotelowej.

Zgodnie z praktyką wyjątek, o którym mowa ma zastosowanie zarówno do podatników świadczących usługi turystyczne w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. Nr 133, poz. 884 ze zm.), jak i do podatników świadczących usługi w zakresie zakwaterowania (usługi hoteli lub krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe), sklasyfikowane w grupie PKWiU 55.

Powyższe stanowisko wyprowadzić można nie tylko z rezultatu wykładni celowościowej, ale również z zasad klasyfikacji usług obiektów hotelarskich na gruncie KU, KWiU oraz PKWiU. Stosując bowiem klucz powiązań dochodzi się do stwierdzenia, że usługi w zakresie zakwaterowania sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55 odpowiadają zakresowi działalności usługowej klasyfikowanej wg KU pod symbolem 88 "usługi w zakresie turystyki i wypoczynku".

Zatem dla celów jednolitej interpretacji działalności usługowej w ramach obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, usługi te są usługami turystycznymi opodatkowanymi preferencyjną stawką podatku w wysokości 7%, na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy w związku z załącznikiem nr 3 poz. 108. Powyższe skutkuje możliwością obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przez hotele usług gastronomicznych, które jako usługi gastronomiczne wliczone są w cenę doby hotelowej. Dotyczy to również innych posiłków pod warunkiem, że ich wartość wliczona jest w cenę świadczonej usługi w zakresie zakwaterowania.

Stanowisko powyższe jest konsekwencją zasad według których organy statystyczne klasyfikują usługi w zakresie zakwaterowania w grupie 55 PKWiU.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj