Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PB III . 415-1/MC/05
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB III . 415-1/MC/05
Data
2005.02.24



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
hodowla
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
1. Czy odchów kurek jednodniowych w odchowie 5-tygodniowym zaliczane jest do działów specjalnych produkcji rolnej i czy z tego tytułu jest się podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych ?


Pismem z dnia 4 stycznia 2005r.zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , przedstawiając następujący stan faktyczny:

W deklaracji PIT-6 do wymiaru zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej złożonej 19.11.2004r. zadeklarował Pan rodzaj produkcji -odchów 8 000 szt. kurek jednodniowych w okresie 5 tygodni tj. od 14.03.05r. do 15.04.2005r. , klasyfikując jako dział 55 drób nieśnych w stadzie reprodukcyjnym - kury nieśne. Ponadto w piśmie z dnia 25.01.2005r. wyjaśnił Pan , iż produkcja będzie się odbywała w cyklu jednorazowym , nie będzie prowadzona w gospodarstwie rolnym , a wyhodowane kurczęta będą sprzedawane na wolnym rynku odbiorcom indywidualnym.

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając , iż :odchów takich kurek w wymiarze 5 tygodniowym nie jest działem specjalnym produkcji rolnej powołując się również na ustną opinię pracownika KRUS .

Naczelnik Pierwszego Urędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .

Zgodnie z art. 2 ust.3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r Dz.U.Nr.14, poz.176 ze zm.)działami specjalnymi produkcji rolnej są między innymi fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego oraz wylęgarnie drobiu poza gospodarstwem rolnym . Natomiast w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 11.10.2004r.w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej i załączniku do w/w rozporządzenia ( Dz.U.Nr.229 , poz.2308)w tabeli rodzajów rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego wymienione są rodzaje upraw i produkcji działów specjalnych produkcji rolnej . W tabeli tej nie wymienia się takiego rodzaju produkcji jak odchów kurek jednodniowych w okresie 5 tygodni , brak jest również normy szacunkowej dochodu rocznego.
Dlatego też do działalności polegającej na hodowli tzw. kurek niosek w odchowie 5-cio i 6-cio tygodniowym nie będą miały zastosowania zasady ustalania dochodu przy zastosowaniu norm szacunkowych . Podatnicy prowadzący tego typu działalność zobowiązani są do prowadzenia ksiąg na zasadach ogólnych .

Art. 24 ust. 4 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje sposób wyliczenia dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej .Jest to różnica między przychodem z tytułu prowadzenia tych dzałów a poniesionymi kosztami uzyskania powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stadem na początku roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego .

Zgodnie z art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej , interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy . Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy -art. 14 b § 2 w/w ustawy .

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa , które były przedmiotem interpretacji .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj