Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005u-734/04/MB
z 6 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005u-734/04/MB
Data
2004.12.06



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres regulacji


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zakłady osób zagranicznych


Pytanie podatnika
1.Czy w wyniku sprzedaży dla potrzeb VAT ustalonej wg cen sprzedaży a wewnątrz wspólnotowe nabycie według kosztu wytworzenia wystąpi dochód w rozumieniu polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu ?
2.Czy podmiot zarejestrowany dla celów VAT w Polsce nie posiadający na terytorium Rzeczypospolitej zakładu, wystawiając polską fakturę sprzedaży dla celów VAT w powyższej sytuacji staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce?


Firma jest osobą zagraniczną zarejestrowaną w Estonii i nie posiada na terytorium Polski zakładu ani filii. Firma ta dokonuje wysyłek z Estonii do składu konsygnacyjnego w Polsce, skąd następnie towary te są sprzedawane. Transakcja pobrania towarów, przez polskiego kontrahenta ze składu konsygnacyjnego dokumentowana jest fakturą VAT sprzedaży wystawioną zgodnie z polskimi przepisami, z zastosowaniem polskich stawek VAT.

Art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, iż podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski. W celu jednakże uniknięcia opodatkowaniu tych samych dochodów dwukrotnie, tj. w państwie siedziby lub zarządu zagranicznej osoby prawnej i w Polsce, zawierane są umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy te stanowią lex specialis w stosunku do w/w przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym badając sytuację podatkową zagranicznej osoby prawnej nie mającej w Polsce siedziby lub zarządu – jeśli z krajem siedziby lub zarządu tego podmiotu zawarta została przez Polskę taka umowa – należy stosować postanowienia właściwej umowy.

W przedmiotowej sprawie chodzi o sytuację podatkową spółkę estońskiej, a więc zastosowanie znajduje Umowa między Rzecząpospolitą Polską a republiką Estońską w sprawie unikania podwójnemu opodatkowaniu i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 9 maja 1994 r. (Dz.U. Z 1995 r. nr 77, poz. 388).Zgodnie z art. 7 ust. 1 powyższej umowy zyski z przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Oznacza to, iż zyski spółki estońskiej osiągane na terenie Polski będą opodatkowane w Polsce tylko w takim przypadku, gdy zyski te są osiągane przez utrzymywany przez spółkę w Polsce zakład w rozumieniu w/w umowy.Definicja zakładu zamieszczona jest w art. 5 umowy. W myśl tego przepisu określenie “zakład”oznacza stałą placówkę, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa. Określenie “zakład” obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat i kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom lub inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Jeżeli spółka estońska osiąga na terenie Polski zyski z przedsiębiorstwa bezpośrednio i nie posiada na terytorium Polski zakładu w rozumieniu w/w umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to dochód przez nią osiągany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.W związku z powyższym spółka ta nie ma obowiązku składania w Polsce deklaracji CIT-2 i CIT-8.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj