Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US-31/PWI/443/439/II/04/AW
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-31/PWI/443/439/II/04/AW
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
umowa komisu


Pytanie podatnika
Czy komitentowi przysługuje prawo stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% przy eksporcie towarów w ramach umowy komisowej?


Zgodnie z art. 2 pkt. 8 lit a ustawy 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt. 1-4 , jeżeli wywóz dokonany jest przez dostawce lub w jego imieniu.

W myśl z art. 7 ust. 1 pkt. 3 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 , rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel , w tym również wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej. Należy więc stwierdzić, że każda z czynności wydania przedmiotu w ramach umowy komisu podlega opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 w/w ustawy w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt. 8 lit. a stawka podatku VAT wynosi 0%. Udokumentowanie czynności wydania towaru komisantowi przedstawia się analogicznie jak przy zwykłej dostawie towarów. Komitent przekazując towar komisantowi wystawia fakturę , w której ustala kwotę podatku należnego w stawce właściwej dla danego towaru przekształcającego się u komisanta w podatek naliczony.

W sytuacji gdy towar będący przedmiotem umowy komisu jest następnie wywieziony z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty przez dostawcę towaru lub w jego imieniu, następuje eksport towarów i w myśl wyżej cytowanego art. 41 ust.4 czynności wykonywane przez komisanta podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego tut. Organ stoi na stanowisku , iż przy dokonywaniu komisowych transakcji eksportowych , prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% ma jedynie komisant, a spółka wystawiając fakturę VAT komisantowi winna zastosować stawkę podatku właściwą dla danego towaru.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj