Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pułtusku
PPM/443-10/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPM/443-10/04
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Skarbowy w Pułtusku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
obowiązek podatkowy
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Pytanie podatnika
Burmistrz Miasta .... pismem z dnia 23.11.2004 nr FN 3324 3/29/04 ( data wpływu 29.11.2004r) oraz pismem z dnia 23.11.2004 nr FN 3511/50/2004 (data wpływu 17.12.2004r.) zwrócił się do tutejszego organu podatkowego o interpretację przepisów w następującej sprawie: Gmina jest inwestorem zadania "Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami" do nieruchomości. Na podstawie zamówienia Gminy wykonawca - Spółka z o. o. wykonuje całość robót i wystawia inwestorowi faktury VAT, na podstawie których otrzymuje zapłatę.Część środków na zapłatę pochodzi od mieszkańców dokonujących wpłat na pokrycie kosztów przyłączenia do instalacji kanalizacyjnej, zgodnie z zawartymi z Gminą umowami. Mieszkańcy stają się właścicielami przyłączy.Czy w związku z opisaną wyżej sytuacją Gmina jako inwestor może wystawić fakturę VAT dla mieszkańców w zakresie dokonanej wpłaty na przyłącze? Czy wpłaty mieszkańców Gminy na powyższe przyłącza rodzą u inwestora obowiązek odprowadzenia podatku VAT? Jeśli tak, to kiedy powstaje obowiązek podatkowy? ( w momencie wpłaty, czy z chwilą zadeklarowania wpłaty).Czy Gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z żądaniem strony o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego ... wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) obowiązującej od dnia 01.05.2004r, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, że przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

W myśl art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 z 2004r, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Z kolei art. 15 ust. 6 w/w ustawy stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie umów cywilnoprawnych.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego i osoba prawna może być podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie określonym w cytowanym wyżej art. 15 ust. 6 ustawy VAT, a wykonywane czynności w zakresie umów cywilnoprawnych podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 96 ust.1 ustawy o podatku VAT podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem dokonania pierwszej czynności związanej z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług na terytorium kraju - złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne oraz na podstawie ust. 4 tego artykułu uzyskać potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT czynnego, jak również na podstawie art. 86 w/w ustawy może korzystać z uprawnień odliczania i zwrotu podatku VAT związanych wyłącznie z wykonywaniem czynności opodatkowanych.Po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R i otrzymaniem potwierdzenia VAT-5 zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT - podatnik nabywa uprawnienia do wystawiania faktur VAT oraz rozliczania podatku należnego w zakresie umów cywilnoprawnych, jak również korzysta z możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 07.06.2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.Nr 72 poz. 747 z późn. zm.), realizację budowy przyłączy do sieci zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłącze nieruchomości do sieci. W zakresie tej części, to mieszkańcy są bezpośrednimi odbiorcami świadczonej usługi budowlanej (bowiem usługi budowy sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami na terenie osiedli mieszkalnych są usługami w zakresie budowy tzw. infrakstruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu). Powyższe oznacza, że wykonanie przyłącza kanalizacyjnego jest usługą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Inwestor w tym przypadku występuje jako pośrednik, który dla celów podatku VAT jest traktowany jak bezpośredni wykonawca usługi i w tym zakresie dotyczą go wszelkie przepisy normujące zasady opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych.Jeżeli wykonanie przyłącza jest związane z budynkiem mieszkalnym, sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w grupie 111, to do jej wykonania stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy.

Podstawą opodatkowania są kwoty za wykonane usługy wynikające z zawartych umów pomiędzy Podatnikiem a osobami, dla których wykonywane są przyłacza.

Obowiązek podatkowy zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy o podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30-tego dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Zgodnie z par. 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Ustęp 2 przytoczonego paragrafu stanowi, że fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę). W przypadkach, kiedy wystawiane faktury na zaliczki nie obejmują całej ceny brutto danego towaru lub usługi, to do wystawiania faktur stosuje się par. 17 ust. 4 powyższego rozporządzenia. Jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano zaliczkę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, co wynika z art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT.Podatek od towarów i usług oblicza się od części pobranej należności i tylko ta kwota podlega rozliczeniu w deklaracji VAT-7.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.W związku z powyższym jeżeli Gmina wykonuje samodzielnie czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, to w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych może odliczyć VAT z otrzymanych faktur.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obwiązyjące przepisy prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj