Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście
III-2/446-73/05/AN
z 25 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/446-73/05/AN
Data
2004.01.25



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podstawa opodatkowania
trwały zarząd
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania gruntów i opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu oraz podstawa opodatkowania i obowiązek podatkowy w związku z pobieraniem wyżej wymienionych opłat.


W odpowiedzi na pismo z dnia 27 grudnia 2004 r. o znaku BGiGN-7013/9767/04, uzupełnione w dniu 7 stycznia 2005 r., w sprawie interpretacji przepisów o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź Śródmieście na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje.

Przedmiotem pytań zawartych w piśmie Podatnika jest opodatkowanie podatkiem od towarów i usług opłat rocznych z tytułu wieczystego użytkowania gruntów Skarbu Państwa i opłat rocznych z tytułu trwałego zarządu oraz podstawa opodatkowania i obowiązek podatkowy w związku z pobieraniem wyżej wymienionych opłat.

Zdaniem Podatnika oddanie gruntów Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem usług, a podatek należny według stawki 22 % należy doliczyć do ustalonych opłat rocznych, które odzwierciedlają wartość gruntu ustaloną przez rzeczoznawcę majątkowego. Natomiast odpłatne przekazanie nieruchomości na rzecz jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej w trwały zarząd, w oparciu o decyzję wydaną na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603) nie jest czynnością, do której mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, zatem opłaty z tytułu trwałego zarządu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej w dalszej części ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, (...) podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.7 ust.1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (...). W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (...).

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza zdefiniowana w art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Stosownie do treści art.29 ust.1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust.2-22, art.30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze.

Zgodnie z § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97,poz.970 z późn. zm.) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu.

W myśl art.232 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz.93 z późn. zm.) grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny i powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, co następuje.

Jeżeli oddanie nieruchomości na rzecz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej w trwały zarząd, w oparciu o przepisy w/cyt. ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, stanowi czynność, którą Starostwo Powiatowe wykonuje jako organ władzy publicznej lub urząd obsługujący te organy , wówczas jest czynnością, o której mowa w art. 15 ust. 6 ustawy. Starostwo nie jest uznane za podatnika podatku od towarów i usług w związku z wykonywaniem wyżej wymienionych czynności, a opłaty roczne z tytułu oddania nieruchomości w trwały zarząd nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste na podstawie przepisów art. 232 Kodeksu cywilnego jest świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22 % określonej w art. 41 ust. 1 ustawy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu (§ 3a w/cyt. rozporz. Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. Opłaty z tytułu wieczystego użytkowania gruntów Skarbu Państwa – jako kwoty należne obejmujące całość świadczenia należnego od nabywcy – stanowią wartość brutto, ponieważ obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj