Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0743/04
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0743/04
Data
2004.12.22



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
formularze podatkowe
udział w zyskach


Pytanie podatnika
Czy w takim przypadku udziały poszczególnych wspólników w przychodach powinny być określone procentowo (33,33 %) czy też w postaci ułamka (1/3) ?


Stan faktyczny:

Trzyosobowa spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego. Każdy ze wspólników posiada równy udział w spółce .

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 867 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach

Stosownie do treści art. 8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust.1a ,łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust.1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Z powyższego wynika, że sposób ustalenia dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki nie będącej osobą prawną, czyli także spółki jawnej przez poszczególnych jej wspólników determinuje treść umowy. Jeśli umowa kwestii tej nie rozstrzyga, dla celów rozliczenia podatku dochodowego przyjmuje się, że udziały są równe. W tym konkretnym przypadku umowa spółki stanowi o równych udziałach wspólników w spółce.

Stosownie do treści art. 45 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (...).

W trakcie roku podatkowego - poczynając od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku - podatnicy obowiązani są natomiast do uiszczenia – zgodnie z art. 44 ust. 6 tej ustawy - zaliczki miesięcznej, w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni i złożenia deklaracji według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.

Zarówno w formularzu deklaracji na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy (PIT-5, PIT 5L) jak również w załączniku do zeznania podatkowego PIT-B zawierającym informacje o wysokości dochodu (straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej – należy wskazać informację o zakresie i rodzaju prowadzonej działalności. W przypadku udziału w spółce, udział podatnika w przychodach spółki należy podać w procentach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Dane te mają jednak jedynie charakter informacyjny.

Dlatego pomimo, iż z treści wskazanych formularzy (PIT-5, PIT 5L, PIT-B) wynika, że udział podatnika w przychodach spółki należy podać w procentach, to z uwagi na fakt, iż przy trzyosobowym składzie spółki i równych udziałach poszczególnych wspólników, udział procentowy jest zbliżony do 33,33%, ale nie jest równy kwocie z zastosowaniem ułamka zwykłego (1/3), wysokość przychodów i kosztów z udziału w spółce należy ustalić zgodnie z umową spółki, czyli przyjmując równe udziały wspólników, tj. jako 1/3.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj