Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-199/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-199/04
Data
2004.12.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
garaż
remonty


Pytanie podatnika
Zastosowania stawki podatku przy prowadzonych usługach ogólnobudowlanych w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych.


W dniu 30.12.2004r. do siedziby tutejszego organu wpłynął wniosek Pana o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w sprawie zastosowania stawki podatku przy prowadzonych usługach ogólnobudowlanych w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych.

W przedmiotowym wniosku wyjaśnia Pan, iż powyższe usługi polegają na modernizacji, konserwacji, naprawie oraz montażu bram automatycznych w garażach usytuowanych w w/w budynkach zakwalifikowanych pod symbolami PKOB: 1110, 1122, 1130.

Stosowany symbol PKOB- 1110 według wyjaśnień Pana dotyczy garaży usytuowanych w budynkach jednorodzinnych, umiejscowionych pod tym samym dachem i stanowiących integralną część budynku. Wejście do garażu jest jednocześnie zapasowym wejściem do domu. Ponadto wyjaśnia Pan, iż są to budynki należące do właścicieli prywatnych.

Stosowane symbole: 1122 i 1130 dotyczą garaży podziemnych w budynkach wielorodzinnych z wyznaczonymi miejscami parkingowymi. Wyjaśnia Pan, iż na podstawie zawartych umów prowadzi tam prace montażowe, konserwacyjne, naprawcze itp.

W ocenie Pana, jeżeli garaże są zlokalizowane w powyższych budynkach to wykonywane usługi kwalifikuje do opodatkowania obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela infomacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy o VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z brzmieniem przepisów art. 146 ust. 1 pkt 2 przedmiotowej ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do :

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust 2 określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 2 pkt. 12 ustawy pod pojęciem „obiekty budownictwa mieszkaniowego” - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

  • 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  • 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  • ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla precyzyjnego zatem określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług konieczna jest więc precyzyjna identyfikacja obiektu, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych tj. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

W przypadku wykonywanych przez Pana usług w tym: między innymi montaż drzwi garażowych istotne znaczenie ma zatem fakt, czy garaż jest elementem składowym budynku mieszkalnego, czy też stanowi odrębny obiekt. Jeśli jest elementem budynku mieszkalnego, to jego remont należy potraktować jak remont budynku mieszkalnego i opodatkować preferencyjną stawką VAT. Jeżeli natomiast garaż jest samodzielnym obiektem budowlanym to wówczas preferencyjna stawka jest niedopuszczalna. W przypadku zatem wykonywanych usług ogólnobudowlanch w wolnostojących garażach samochodowych, sklasyfikowanych według PKOB-26 obowiązuje podstawowa stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, iż w celu ustalenia właściwej stawki podatku VAT dla wykonywanych usług istotne znaczenie ma ustalenie charakteru budynku i jego przeznaczenia – budynek mieszkalny, czy niemieszkalny (użytkowy).

Ponadto nadmienia się , iż o zastosowaniu obniżonej stawki podatku VAT decyduje również zdefiniowanie czynności podejmowanych w odniesieniu do tego rodzaju obiektu.

Wymienione przez Pana usługi dotyczą konserwacji, naprawy, modernizacji oraz montażu bram automatycznych w garażach. Jeżeli usługi te można zaliczyć do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą obiektów budownictwa mieszkaniowego, to do 31 grudnia 2007r. będą one opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Należy nadmienić, iż zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług należy do obowiązków świadczącego usługę. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszelkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Przy ustalaniu właściwego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określoną usługę, należy kierować się zasadami budowy i logiki struktury samego PKWiU.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania PKWiU świadczący usługę można zwrócić się o pomoc do organu właściwego w sprawie.

Od 1 stycznia 2003r. kwalifikacji statystycznych wyrobów i usług dokonuje wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul.Suwalska 20, 93-176 Łódź.

Zatem prawidłowe opodatkowanie wykonywanych przez Pana usług musi być poprzedzone prawidłowym ich zakwalifikowaniem, zgodnie z zasadami Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący na dzień jej datowania stan prawny w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj