Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-2/005/2/909/03
z 7 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/005/2/909/03
Data
2004.01.07



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
dotacja
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest obniżenie podatku należnego o podatek naliczony od zakupów finansowanych z dotacji?


dotyczy: zapytania z dnia 17.06.2003 r. złożonego do Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w sprawie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów finansowanych z dotacji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z treści w/w zapytania wynika, że Spółka zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę dotacji na realizację projektu „Przygotowanie firmy (...) do certyfikacji systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001:2000". Wykonawcą projektu został Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji. Dotacja przyznana została w wysokości określonej na podstawie wartości netto wynikających z faktur wystawionych przez MISTiA. Zapłata za realizację projektu została dokonana przez Spółkę częściowo ze środków finansowych otrzymanych w ramach dotacji, a częściowo ze środków własnych.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Podobnie w myśl art. 20 ust. 2 w/w ustawy podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

Zatem pierwszy warunek skorzystania przez Spółkę z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia w/w projektu to związek tego zakupu ze sprzedażą opodatkowaną.

Z przepisu art. 19 ust. 2 w/w ustawy wynika, że kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2 (...).

Powyższa regulacja oznacza, że podstawą do odliczenia przez Spółkę podatku naliczonego są faktury VAT stwierdzające nabycie przez nią poszczególnych czynności składających się na realizację projektu.

Stosownie do art. 19 ust. 3 pkt 1 w/w ustawy Spółka może obniżyć podatek należny nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała fakturę, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Jednak w myśl ust. 3a art. 19 obniżenie podatku należnego nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez Spółkę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu. W przypadku niezachowaniaokreślonych terminów obniżenie podatku należnego może nastąpić przez dokonanie korekty, której termin i warunki zostały określone w ust. 3b i 3c art. 19.

Warunki negatywne dla obniżenia kwoty podatku należnego określa art. 25 ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z pkt 1 tego przepisu obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatników towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Kolejny warunek wykluczający prawo do obniżenia podatku należnego przez Spółkę zawarty został w pkt 3 ust. 1 art. 25 w/w ustawy, w myśl którego obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jeśli zatem wydatki poniesione przez Spółkę mają związek ze sprzedażą opodatkowaną, a jednocześnie w całości stanowią koszty uzyskania przychodów bądź w części pokrytej z dotacji nie stanowią kosztu uzyskania przychodów zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), ale jednocześnie dotacja jest przychodem Spółki zwolnionym od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47b lub 47c - to Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu w/w projektu.
Niniejsze wyjaśnienie jest uzupełnieniem informacji udzielonej przez Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza z dnia 21.07.2003 r., nr PP-1 -443/44/03.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj