Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP-2/443/01/04/AK
z 23 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/443/01/04/AK
Data
2004.02.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
agencja celna
dokumenty celne
import towarów
otrzymanie towaru
przedstawiciel


Pytanie podatnika
Jaka data decyduje o odbiorze dokumentu celnego w przypadku odbioru tego dokumentu przez reprezentującą podatnika agencję celną?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie z dnia 08.01.2004 r. wyjaśnia, co następuje:

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii, czy przy imporcie towarów data otrzymania dokumentu celnego oraz towaru w rozumieniu art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przez agencję celną jest tożsama z datą odbioru dokumentu oraz towaru przez podatnika, uprawniającą do obniżenia podatku należnego o naliczony.

Nadmienia się, że ogólne zasady dotyczące momentu obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w art. 19 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Przepis powyższy stanowi, iż obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Jak zauważa Wnioskodawca, cytowane przepisy nie precyzują, jaka data decyduje o odbiorze dokumentu celnego w przypadku odbioru tych dokumentów przez reprezentującą podatnika agencję celną.

W ocenie Spółki momentem tym jest data odbioru dokumentów przez w/w przedstawiciela podatnika. Ponieważ w/w przepisy podatkowe nie precyzują szczegółowo tego zagadnienia, zasadnym jest posłużenie się przepisami zawartymi w innych ustawach.

Zagadnienie przedstawicielstwa przed organem celnym zostało zawarte w ustawie z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.). Zgodnie z art. 253 § 1 powołanej ustawy przedstawicielstwo może być:

    1) bezpośrednie - jeżeli przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz innej osoby,
    2) pośrednie - jeżeli przedstawiciel działa we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby.

W ocenie tutejszego Urzędu, znajdującej także uzasadnienie w orzecznictwie sądowym z tego zakresu, jedynie tzw. przedstawicielstwo bezpośrednie, jakie w stosunku do importera pełnić może agencja celna, daje podstawę do stwierdzenia o otrzymaniu dokumentu celnego przez importera w momencie otrzymania go przez agencję.

Udzielenie odpowiedzi na zapytanie postawione przez Spółkę wymaga zatem rozstrzygnięcia kwestii rodzaju przedstawicielstwa, jakie zostało przez podatnika udzielone agencji celnej. Jeżeli zatem, z zawartej umowy wynika, że agencja celna działała w imieniu i na rzecz Spółki, jak podano w opisie stanu faktycznego, to pełniła funkcje przedstawicielstwa bezpośredniego, i wówczas stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj