Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/101/2004
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/101/2004
Data
2004.11.26



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
informacja dla podatnika
odsetki od odsetek (anatocyzm)
odsetki za zwłokę


Pytanie podatnika
Czy zasądzone wyrokiem sądu i wypłacone przez zakład pracy na rzecz byłych pracowników twórców wzoru użytkowego „odsetki od odsetek” z tytułu nieterminowego wynagrodzenia z ww. tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 21.10.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 27.10.2004 r.), wyjaśnia jak poniżej:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż sąd powszechny zasądził na rzecz byłych pracowników spółki „G.” S.A.:

  1. należność główną będącą wynagrodzeniem za wykonanie wzoru użytkowego (wynagrodzenie to miało źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy),
  2. odsetki ustawowe za okres do dnia wniesienia powództwa.

Ponadto Sąd uznał, że nie ma przeszkód, by dokonać kapitalizacji należności głównej wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi do dnia wniesienia powództwa i zasądził tę kwotę z odsetkami od dnia wniesienia powództwa.

W wykonaniu wyroku spółka wypłaciła byłym pracownikom (twórcom wzoru użytkowego), zasądzone:

  • wynagrodzenie, opodatkowując je według zasad określonych w art. 31 i 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • odsetki od wynagrodzenia naliczone do dnia wypłaty - bez opodatkowania - korzystając ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95,
  • odsetki od odsetek liczone od dnia wniesienia powództwa do sądu, nie pobierając zaliczki na podatek.

Przedmiotem wniosku jest rozstrzygnięcie wątpliwości spółki czy zasądzone wyrokiem sądu i wypłacone przez były zakład pracy „odsetki od odsetek” podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl zasady powszechnego opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 cytowanej ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy. Stosownie do tego przepisu źródłami przychodów są stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura i renta.

Z pisma spółki wynika, że zasądzone wynagrodzenia za wzór użytkowy wynikały z wcześniej zawieranych umów o pracę, stanowiły więc przychód ze źródła, o którym mowa we wspomnianym już art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wypłacone byłym pracownikom wynagrodzenie jako przychód ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 31 i 32 ustawy. Z kolei wypłacone należne odsetki od zaległego wynagrodzenia ze stosunku pracy podlegają zwolnieniu na podstawie cytowanego art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odrębną kwestią jest opodatkowanie odsetek od odsetek, naliczonych od zaległych wynagrodzeń należnych za wykonanie wzoru użytkowego. W tym przypadku mamy do czynienia z odrębną kategorią przychodu z tytułu odsetek, która nie mieści się w pojęciu odsetek, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 95 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie to ma bowiem zastosowanie wyłącznie do odsetek od nieterminowej wypłaty świadczeń ze stosunku pracy, nie dotyczy zaś odsetek naliczanych od odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty tych świadczeń. W tej sytuacji były zakład pracy wypłacając „odsetki od odsetek” nie będzie występować w charakterze płatnika i nie będzie na nim ciążyć obowiązek poboru zaliczek na podatek. Jednakże zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zakład pracy jest zobowiązany sporządzić informacje PIT-8C o wypłaconych byłym pracownikom należnościach i świadczeniach z innych źródeł i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego, właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując, stanowisko spółki przedstawione w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj