Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
US 24/1110/VF/190/2004/IW
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 24/1110/VF/190/2004/IW
Data
2004.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót
towar używany


Pytanie podatnika
Podatnik jest podatnikiem podatku od towarów i usług i wykonuje czynności opodatkowane oraz czynności zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Działalność podatnika polega na sprzedaży nowych i używanych samochodów. W związku z tym przy sprzedaży samochodów używanych stosuje szczególną procedurę opodatkowania (art. 120 ustawy o podatku VAT), tzn. opodatkowuje marżę stanowiącą różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy kwotę nabycia, o której mowa powyżej, należy uwzględnić w obrocie zgodnie z zasadą określoną w art. 90 ustawy o VAT?


Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z przepisami art. 120 ust. 19 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 (według marży). Przepis ten stanowi o braku możliwości odliczenia podatku naliczonego (w przypadku stosowania procedury określonej w art. 120 ustawy o VAT) dotyczącego konkretnych towarów będących przedmiotem obrotu. Podatnicy stosujący ten schemat opodatkowania są natomiast uprawnieni do odliczania na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami ogólnymi prowadzenia działalności, jeżeli wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).
Zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z póżn. zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, tj. czynnościami zwolnionymi od VAT i niepodlegającymi ustawie o VAT, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Powyższą proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.
W liczniku ustalonej proporcji uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tzn. wartość transakcji, które zgodnie z art. 86 ust. 1, 8, 9 w/w ustawy dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.
W mianowniku natomiast uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, przy czym tak ustalony całkowity obrót pomniejsza się o wartość:
- obrotu z tytułu dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,
- sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,
- sporadycznych usług pośrednictwa finansowego.
Wobec powyższego należy stwierdzić, że za pomocą w/w proporcji dokonuje się wyliczenia kwoty podatku naliczonego przysługującego do odliczenia związanego ze sprzedażą opodatkowaną, sprzedażą zwolnioną i nie podlegającą opodatkowaniu, których nie da się wyodrębnić. Do wyliczenia omawianej wyżej proporcji należy włączyć wtedy całość obrotu zarówno ze sprzedaży opodatkowanej, zwolnionej i niepodlegającej opodatkowaniu, w tym również kwotę nabycia samochodów używanych rozliczanych z podatku od towarów i usług na podstawie art. 120 cyt. ustawy.
W przypadku natomiast, gdy kwota podatku naliczonego związana jest wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną (np. sprzedażą nowych samochodów) nie będzie miał zastosowania art. 90 cyt. ustawy, a odliczenie podatku naliczonego przysługiwało będzie na zasadach ogólnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj