Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3/423-10/04
z 4 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/423-10/04
Data
2004.09.04



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Agencja Rynku Rolnego
budżet państwa
dopłata


Pytanie podatnika
Spółka z o.o. na podstawie decyzji Prezesa Agencji Rynku Rolnego dokonywała w 2003 r. eksportu mięsa wieprzowego. Następnie, po uprzednim wystawieniu rachunku obciążającego ARR i przedłożeniu Prezesowi Agencji wszelkich wymaganych dokumentów, Spółka w 2004 r. otrzymała dopłatę, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 stycznia 2003 r. w sprawie ustanowienia dopłaty do wywozu mięsa wieprzowego (Dz. U. Nr 17, poz. 161). Pytanie podatnika
1. Czy dopłaty, o których mowa wyżej, są kwotami korzystającymi ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 14 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwolnione od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach ?
2. Czy w przypadku objęcia tychże dopłat zwolnieniem przedmiotowym:
a) uzyskanie dopłaty skutkuje powstaniem przychodu zwolnionego w dacie wystawienia rachunku obciążającego ARR ( jest to istotne w związku z obowiązkiem wykazania przychodów zwolnionych w deklaracji CIT-2 ), czy też dopiero w momencie faktycznego wpływu dopłaty na rachunek bankowy Spółki?
b) należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów roku, w którym uzyskano dopłatę zwolnioną z podatku dochodowego, proporcjonalną część wydatków na nabycie tychże towarów, odpowiadającą uzyskanym dopłatom ( tj. wyłączyć z kosztów zyskania przychodów wartość równą 5 PLN x ( 2 PLN / 6 PLN ))?
3. Czy w przypadku nie objęcia tychże dopłat zwolnieniem przedmiotowym uzyskanie dopłaty skutkuje powstaniem przychodu w dacie wystawienia rachunku obciążającego ARR, czy też dopiero w momencie faktycznego wpływu dopłaty na rachunek bankowy Spółki, czy też otrzymana w roku 2004 kwota dopłaty jest przychodem roku 2003, jako przychód należny roku 2003 ?
4. Czy w przypadku, gdy przychód podatkowy z tytułu dopłat do wywozu powstaje w dacie wystawienia rachunku obciążającego ARR ( 2004 r.) lub też w momencie faktycznego wpływu dopłaty na rachunek bankowy Spółki ( 2004 r.), należy wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów 2003 roku ( poprzez korektę zeznania rocznego ), proporcjonalną część wydatków na nabycie tychże towarów ( zaliczonych w całości do kosztów uzyskania przychodów roku 2003 ), odpowiadającą uzyskanym dopłatom ( tj.wyłączyć z kosztów zyskania przychodów wartość określaną przez relację: 5 PLN x ( 2 PLN / 6 PLN )) i zaliczyć tę wartość do kosztów uzyskania przychodów roku 2004 w oparciu o art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?.


Art. 17 ust. 1 pkt 14 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że wolne od podatku są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach. Zgodnie z odpowiedzią udzieloną Spółce przez Agencję Rynku Rolnego kwota przekazanych dopłat spółce pochodzi z własnych środków finansowych Agencji.

W świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, kwoty otrzymanych od agencji rządowych dopłat, jeżeli nie pochodzą z budżetu państwa, nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 14 b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dopłaty te zalicza się w całości do pozostałych przychodów operacyjnych pod datą ich wpływu na rachunek bankowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj