Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
U.S.I.2.415/27/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I.2.415/27/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy można od podstawy obliczenia podatku dochodowego odliczyć w zeznaniu rocznym za 2004 rok faktycznie poniesione w roku podatkowym 2004 wydatki na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego pobranego na budowę domu letniskowego zgodnie z ustawą podatku dochodowego od osób fizycznych art. 26 b ?


W związku z Pani zapytaniem prawnym zawartym w piśmie z dnia 25 lutego 2004 roku /data wpływu do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 1 marca 2004 roku), przekazanym do tutejszego Organu podatkowego w dniu 12 marca 2004 roku w sprawie możliwości odliczania od podstawy obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, faktycznie poniesionych w 2004 roku wydatków na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu letniskowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm./, wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. art. 26 b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki), udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Ust. 2 pkt 3 cyt. artykułu stanowi, że odliczenie o którym mowa w ust. 1 stosuje się jeżeli inwestycja dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w razie braku tego planu – określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw.

W związku z tym, że prawo do odliczenia odsetek daje zaciągnięty kredyt na ściśle określone inwestycje mieszkaniowe z umowy zawartej z bankiem musi wynikać cel mieszkaniowy, jaki ma być sfinansowany przyznanym kredytem. Zatem tylko odsetki na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowych będą podlegać odliczeniu od dochodu, zgodnie z wyżej wymienionym przepisem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż ponoszone przez Panią wydatki dotyczą sfinansowania inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanych z budową letniskowego domu mieszkalnego oraz, że:

  1. kredyt został udzielony po dniu 1 stycznia 2002 roku przez bank PKO BP,
  2. inwestycja dotyczy domu letniskowego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową wolnostojącą zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego,
  3. pozwolenie na budowę domu letniskowego uzyskano w listopadzie 2003 roku (kategoria III) o powierzchni użytkowej 37,10 metrów kwadratowych,
  4. inwestycja zostanie ukończona i potwierdzona pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego lub zawiadomieniem o zakończeniu budowy w roku 2004,
  5. do zeznania zostaną dołączone zapłaty udokumentowane dowodem wystawionym przez bank PKO BP,
  6. odsetki nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto stwierdza Pani, że w/w dom będzie użytkowany całorocznie (stały pobyt), a więc będzie służył zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Z załączonego do sprawy wypisu z miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy Bolimów z dnia 7 sierpnia 2003 roku wynika, że działka o numerze ewidencyjnym 40/7 położona jest w miejscowości Ziemiary i przeznaczona jest pod zabudowę zagrodową i zieleń rekreacyjną (warunki zagospodarowania – zabudowa mieszkaniowa wolnostojąca). Natomiast w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowaniu terenu z dnia 12 września 2003 roku wynika, iż prowadzona przez Panią inwestycja obejmująca budowę domu letniskowego zlokalizowana jest na w/w działce.

Wobec braku stosowanej definicji “budynku mieszkalnego” w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, posiłkując się innymi aktami prawnymi, zawierającymi takie definicje można stwierdzić, że budyniem mieszkalnym jest obiekt budowlany trwale związany z gruntem, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, którego przeznaczeniem jest zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkaniowych ludzi. “Budynek letniskowy” będzie mieścił się w pojęciu “budynku mieszkalnego”, tylko wtedy, gdy będzie użytkowany faktycznie przez właściciela służąc zaspokojeniu stałych, podstawowych potrzeb mieszkaniowych, a nie rekreacyjnych, wypoczynkowych, bądź też w celu lokaty kapitału i by budynek ten nadawał się do zamieszkiwania przez cały rok.

Wybudowanie budynku letniskowego służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w miejscowości u o szczególnych walorach klimatycznych i przyrodniczych służących do wypoczynku, nie stanowi przeszkody do odliczenia odsetek od udzielonego kredytu na w/w cel.

Powyższe stanowisko podzielił NSA w wyroku z dnia 19 maja 1999 roku S.A./Sz1884/98 gdzie sąd jednoznacznie stwierdził, że budynek mieszkalny letniskowy służy do zamieszkiwania ludzi i tym samym jest budynkiem mieszkalnym, a przymiotnik “letniskowy” nie ogranicza i nie wyklucza funkcji mieszkalnych budynku i wobec czego odsetki od kredytu udzielonego na budowę takiego budynku podlegają odliczeniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego sprawy wynika, że budowa domu letniskowego dotyczy zaspokojenia Pani potrzeb mieszkaniowych, (dom będzie użytkowany przez Panią całorocznie), a więc przysługuje Pani prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu letniskowego na zasadach określonych w art. 26 b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj